Škrty ze strany ruského Gazpromu přinutily druhého německého dodavatele plynu požádat o vládní pomoc

Narušení dodávek plynu způsobené Ruskem nutí druhého německého dodavatele požádat o vládní pomoc.

Narušení dodávek plynu způsobené Ruskem nutí druhého německého dodavatele požádat o vládní pomoc.

Německá společnost VNG v pátek uvedla, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu utrpěla díky škrtům ze strany Gazpromu značné ztráty. Společnost VNG dodala, že nemůže plně přenést zvýšené tržní ceny plynu na své zákazníky a že záchrana je nutná, aby mohla dodržet stávající smlouvy.

"Množství plynu ovlivněné přerušením ruských dodávek, v některých případech za dohodnuté pevné ceny, musí být nyní kvůli válce pořízeno za masivně vyšší ceny," uvedla VNG v prohlášení.

Společnost také uvedla, že stávající smlouva s Gazprom Export na 35 terawatthodin plynu ročně nebude vůbec naplněna a že VNG nese ztrátu sama, což ji letos bude stát 1 miliardu eur. Druhý ze dvou kontraktů s německým těžebním dodavatelem na 65 TWh plynu ročně nebyl podle VNG letos pravidelně plněn a současná ekonomická trajektorie pro společnost "by byla neudržitelná."

VNG je jedním z největších dovozců zemního plynu do Německa a připojuje se k obdobné společnosti Uniper, která usiluje o vládní pomoc při řešení následků ruské invaze na Ukrajinu. Uniper nejprve obdržel pomoc ve výši 15 miliard eur, která se od té doby s prohlubující se energetickou krizí v Evropě vyšplhala na 19 miliard eur.

A ruský státní plynárenský gigant Gazprom minulý týden uvedl, že toky plynu do Evropy neobnoví, dokud nebudou zrušeny západní sankce. Zvýšené ceny energií pomohly Kremlu přenést se přes nové obchodní prostředí, které zahrnuje i vyřazení některých největších bank v zemi z mezinárodního platebního systému SWIFT.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články