Autor: Adam Spáčil

Čínské akcie poklesly o více než 2 %, asijské trhy klesají kvůli rostoucímu geopolitickému napětí v souvislosti s návštěvou Pelosiové

SINGAPUR - Trhy v pevninské Číně v úterý v Asii ztrácely, protože se zvýšilo geopolitické napětí v souvislosti s návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

SINGAPUR - Trhy v pevninské Číně v úterý ztrácely, protože se zvýšilo geopolitické napětí v souvislosti s návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Shanghai Composite ztratil 2,22 % a Shenzhen Component 2,19 %.

Hongkongský index Hang Seng klesl o 2,25 %, přičemž těžké váhy jako Alibaba a Meituan klesly o 2,23 %, resp. 2,56 %. Technický index Hang Seng klesl o 3,05 %.

Místní média s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že Pelosiová bude pokračovat v návštěvě Tchaj-wanu, demokratického samosprávného ostrova, který Čína považuje za uprchlou provincii.

V souvislosti s cestou Pelosiové Peking varoval, že jeho armáda "nikdy nebude nečinně přihlížet" a bude "hájit svrchovanost a územní celistvost Číny", uvedl v pondělí na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

"Návštěva Pelosiové výrazně zvýší napětí mezi USA a Čínou, ale je nepravděpodobné, že by vyvolala čínskou reakci, která by mohla vést ke konfliktu," napsali analytici Eurasia Group ve své pondělní zprávě.

Akcie společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing klesly o 2,78 % ve srovnání s 1,87% ztrátou širšího indexu Taiex.

Podle Saktiandiho Supaata, regionálního vedoucího devizového výzkumu a strategie společnosti Maybank, může kurz dolaru vůči jenu na vývoj reagovat.

"Geopolitické riziko je vždy faktorem, který sledujeme v oblasti devizového trhu. Ale je to něco, co se těžko předpovídá," řekl v úterý v pořadu CNBC "Street Signs Asia".

Japonský jen, bezpečná měna, se obchodoval na úrovni 130,74 za dolar a pokračoval tak v posilování z minulého týdne.

Podle oficiálních údajů vzrostly spotřebitelské ceny v Jižní Koreji v červenci o 6,3 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. To je v souladu s očekáváním a jedná se o nejrychlejší zrychlení růstu cen od listopadu 1998, uvedla agentura Reuters.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články