Dědicové Samsungu se zbavují svých akcií

K výraznému propadu akcií jihokorejského technologického gigantu Samsung došlo poté, co na veřejnost pronikly informace, že se dědicové společnosti začali zbavovat části svých akcií.

K výraznému propadu akcií jihokorejského technologického gigantu Samsung došlo poté, co na veřejnost pronikly informace, že se dědicové společnosti začali zbavovat části svých akcií.

Důvodem prodeje podílů přitom není ztráta důvěry v růst firmy, která patří mezi největší technologické společnosti na planetě, ale nutnost získat prostředky na dědické daně. Loni zesnulý patriarcha rodiny Lee Kun-Hee údajně zanechal své rodině majetek v hodnotě 21 miliard dolarů. Na největší majetek má nárok jeho vdova Hong Ra-Hee následovaná dalšími třemi dědici. Rodinu teď čeká nejvyšší účet za dědickou daň v historii Jižní Koreje.

Přestože rodina bude daně splácet postupně po dobu pěti let, akcie technologického gigantu klesají i poté, co provozní zisk v letošním třetím čtvrtletí vzrostl o 28 % oproti předchozímu roku na 13,26 miliardy USD. To je nejlepší čtvrtletní zisk jihokorejské společnosti za poslední tři roky. Akcie Samsung Electronics Co., Ltd přitom meziročně klesly o více než 11 %. Primárně se obchodují na jihokorejské burze (KRX). Za poslední dva měsíce se propadly ze 70 USD na 58 USD za akcii.

Uzavírat pozice na burze začali vedle drobných investorů i někteří velcí hráči. Hlavně proto, že stoupaly obavy, jak se jeden z největších výrobců smartphonů na světě vyrovná s globálním nedostatkem čipů a pandemií koronaviru.

Výkonný ředitel a senior analytik společnosti Daiwa Capital Markets Jason Sung Kim prohlásil, že Samsungu se nedostatek čipů téměř nedotknul, protože je sám vyrábí. Společnost se podle něho potýkala hlavně s logistickými problémy, která způsobila krize v mezinárodní lodní kontejnerové přepravě. „Daiwa má cenový cíl zhruba 92 USD za akcii Samsungu, což znamená více než 53% nárůst. Očekáváme, že hnacím motorem zisků technologické společnosti budou i vyšší ceny čipů,“ uvedl Kim pro server SamMobile.

Analytik Lee Seung-woo z konkurenční makléřské společnosti Eugene Investment & Securities je v prognóze opatrnější a očekává, že výkon Samsungu do první poloviny příštího roku zpomalí s ohledem na rizika ekonomického zpomalení v USA a Číně. „Pokud se situace extrémně nezhorší, společnost poté vstoupí do obchodního cyklu, kde zisky opět stoupnou,“ dodal.

Příběh jednoho z největších světových konglomerátů se začal psát v roce 1938, kdy Lee Byung-chul založil malou obchodní společnost. Věnoval se pojišťovnictví i obchodování s cukrem. Počátkem 70. let si Lee půjčil peníze od zahraničních firem a výrobu přesměroval do elektroniky. Dnes je Samsung známý svými chytrými telefony, procesory a spotřební elektronikou. Absolutně dominantní postavení si drží mezi výrobci televizorů. Členové zakládající rodiny Lee patří mezi nejbohatší lidi v zemi.

Zdroje: bloomberg.com, sammobile.com, Unsplash

Nejnovější články