Autor: Radka Guzi

Od 6G po velká data se Čína snaží zvýšit podíl technologií na své ekonomice

Čína usiluje o to, aby 10 % jejího hrubého domácího produktu pocházelo do roku 2025 z digitální ekonomiky, oproti 7,8 % v roce 2020.

Čína usiluje o to, aby 10 % jejího hrubého domácího produktu pocházelo do roku 2025 z digitální ekonomiky, oproti 7,8 % v roce 2020. V rámci svého 14. pětiletého plánu Peking říká, že to bude pocházet z technologií, jako jsou velká data a mobilní internet 6G, i když to je ještě několik let. Ambice zdůrazňuje snahu Číny prosadit se v nových technologiích, protože pokračuje v soupeření s USA v oblastech od polovodičů po umělou inteligenci.

Čína se snaží do roku 2025 zvýšit podíl digitální ekonomiky na jejím hrubém domácím produktu, a to díky technologiím nové generace, jako je 6G internet a velká data.

V dokumentu zveřejněném minulý týden Čínská státní rada, nejvyšší výkonný orgán země, uvedla, že „základní průmyslová odvětví digitální ekonomiky“ budou do roku 2025 tvořit 10 % jejího HDP, oproti 7,8 % v roce 2020.

Cíle jsou součástí 14. pětiletého čínského plánu rozvoje, který trvá od roku 2021 do roku 2025. V loňském roce Čína zdůraznila oblasti „hraniční technologie“, v nichž podpoří výzkum a zaměří se na soběstačnost. Nejnovější Státní rada dokument také uvádí konkrétnější cíle pro nadcházejících několik let.

Čína například usiluje o to, aby vnitrostátní maloobchodní tržby online vzrostly z 11,76 bilionů juanů v roce 2020 na 17 bilionů juanů v roce 2025. Očekává, že průmysl softwaru a informačních technologií vzroste z 8,16 bilionů juanů v roce 2020 na 14 bilionů 25 jüanů v roce 2025.

Čína očekává, že se počet uživatelů gigabitového širokopásmového připojení, současné nejrychlejší rychlosti internetového připojení, zvýší z 6,4 milionu v roce 2020 na 60 milionů v roce 2025. Ve skutečnosti je posílení internetového připojení a rychlosti součástí čínské strategie na zvýšení podílu digitální ekonomiky na HDP.

Čína bude podle plánu podporovat komerční nasazení a rozsáhlou aplikaci 5G. 5G se týká internetu nové generace, který slibuje super vysoké rychlosti. V Číně a dalších zemích již začala fungovat.

Pekingský plán však také stanoví ambice v oblasti 6G nebo internetu šesté generace. Čína plánuje zvýšit podporu výzkumu a vývoje 6G a zapojit se do vytváření mezinárodních standardů pro 6G. Čína začala pokládat základy práce na 6G v roce 2019. Pátá generace se teprve začala zavádět a zatím neexistují žádné dohodnuté standardy ani definice toho, co 6G je.

Druhá největší světová ekonomika si také klade za cíl převzít větší roli při utváření technologických standardů po celém světě, což by podle analytiků mohlo mít velké důsledky pro sílu, kterou Peking má v oblastech od mobilního internetu po umělou inteligenci. Normy jsou často celosvětově dohodnuty na technických pravidlech pro fungování technologií.

Regulace, čipy v centru pozornosti

Čínský plán také pokračuje v tématech soběstačnosti v oblastech, jako jsou polovodiče. Dokument zahrnuje další oblasti, jako je cloud computing, budování datových center a přeshraniční elektronický obchod.

Peking se také zavázal pokračovat v regulačním dohledu nad domácím technologickým sektorem. Za poslední rok Čína zpřísnila regulaci pro internetové společnosti a zavedla nové zákony v oblastech od antimonopolního práva po ochranu dat. Dokument Státní rady uvedl, že prozkoumá zavedení metod správy, které jsou kompatibilní s „udržitelným a zdravým rozvojem digitální ekonomiky“. Peking také uvedl, že vyjasní povinnosti různých regulačních orgánů a posílí spolupráci mezi různými orgány.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články