Autor: Radka Guzi

Rusko-ukrajinská krize ovlivňuje ceny ropy. Co by způsobilo přerušení dodávek ropy z Ruska?

Rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou se odráží také v cenách ropy, respektive v jejím růstu. Určitá nervozita a napětí se negativně odráží na trhu s ropou a posouvá ceny ropy nahoru.

Rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou se odráží také v cenách ropy, respektive v jejím růstu. Určitá nervozita a napětí se negativně odráží na trhu s ropou a posouvá ceny ropy nahoru.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer, že uzná nezávislost Doněcka a Luhanska, ovšem situace je více než citlivá a ostatní státy kritizují Rusko a uvádí, že se stát dopouští porušení všech stanovisek, ke kterým se zavázal.

V důsledku událostí v úterý ráno v Asii vzrostla americká ropa o 3,72 % na 94,46 USD za barel, zatímco Brent vyskočil o 2,46 % za barel na 97,73 USD.

Rostoucí napětí tedy vyvolalo nervozitu a nepokoj na trzích a vyhnalo ceny ropy nahoru. V pátek americký prezident Joe Biden uvedl, že USA věří, že se Putin rozhodne provést útok na Ukrajinu „v nadcházejících dnech“.

Rusko vybudovalo na své hranici s Ukrajinou asi 150 000 vojáků a Bidenova administrativa minulý týden uvedla, že se přidalo až 7 000 dalších vojáků. Vojenské napětí vyvolalo obavy, že se Rusko může připravovat na invazi na Ukrajinu, což vyvolalo obavy z opakování nezákonné anexe a okupace Krymu Kremlem v roce 2014.

Rusko bylo loni největším dodavatelem zemního plynu a ropy do Evropské unie a toto napětí podporuje především růst ceny ropy.

Ceny ropy nedávno přesáhly 90 USD za barel, což představuje nárůst o více než 20 % v tomto roce a nárůst o více než 80 % od začátku roku 2021. Tyto zisky však lze přičíst i jiným faktorům, jako je napjatá nabídka.

Očekávání nejsou příliš pozitivní, dokonce se odhaduje, že by ropa mohla vyšplhat až na 110 dolarů za barel, pokud se situace mezi Ruskem a Ukrajinou nezlepší.

Pokud by byly přerušené dodávky ruské ropy do Evropy, což je přibližně 3 miliony barelů denně, vyvolalo by to opět zdražení ropy o dalších 10 až 15 dolarů za barel. Je evidentní, že se trh soustředí na invazi ruských jednotek na samotnou Ukrajinu, a jeho reakce přijdou s tím, jak se bude nakládat se zásobami.

Do hry vstupuje také Írán, který by mohl přinést na trh více než 1 milion barelů denně. Je pravděpodobné, že se trhy také zaměří na Saudskou Arábii, Spojené arabské emiráty a Kuvajt, aby využily určitou volnou kapacitu, která se odhaduje asi na 3,5 milionu až 4 miliony barelů denně.

Katrina Ell, hlavní ekonomka APAC v Moody's Analytics, uvedla, že podle odhadů firmy geopolitické napětí přidalo k cenám ropy asi 10 až 15 dolarů za barel.

„Pokud tedy budeme i nadále svědky eskalace napětí způsobujícího různá narušení dodávek ruské ropy a plynu, pak to bude nadále zvyšovat tlak na ceny ropy a dojde ke skutečnému poškození největší asijské ekonomiky z hlediska produkce a spotřeby,“ konstatovala Katrina Ell.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články