Autor: Filip Kejval

Společnost Berkshire Hathaway v minulém čtvrtletí navýšila své podíly ve společnostech Apple a Chevron

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta v uplynulém čtvrtletí navýšila své podíly ve společnostech Apple a Chevron a prodala poslední akcie společnosti Verizon, jak vyplývá z pondělního hlášení Komise pro cenné papíry.

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta v uplynulém čtvrtletí navýšila své podíly ve společnostech Apple a Chevron a prodala poslední akcie společnosti Verizon, jak vyplývá z pondělního hlášení Komise pro cenné papíry.

Konglomerát známého investora v tomto období získal přibližně 3,9 milionu akcií společnosti Apple, čímž zvýšil svůj podíl ve výrobci iPhonů na přibližně 895 milionů akcií, tj. 5,6 %. Berkshire nadále považuje Apple za svůj zdaleka největší podíl; na konci června byla tato pozice oceněna na 122 miliard dolarů, což představuje asi 41 % jejího portfolia v hodnotě 300 miliard dolarů.

Buffettova společnost v minulém čtvrtletí také nakoupila asi 2,3 milionu akcií Chevronu, čímž zvýšila svou pozici na 161 milionů akcií, tj. asi 8,2 %. V prvním čtvrtletí letošního roku svůj podíl v tomto ropném a plynárenském gigantu více než zčtyřnásobila a zaznamenala prudký nárůst hodnoty jeho akcií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která narušila celosvětové dodávky energií a zvýšila ceny pohonných hmot.

Konglomerát také zvýšil své sázky na společnosti Activision Blizzard, Paramount a Ally Financial o 6 %, 14 %, resp. 234 %. Mezitím snížil sázky na společnosti Kroger a General Motors, a to vždy o 10 % a 15 %. Pozoruhodné je, že se zbavila svého zbývajícího podílu ve společnosti Verizon - pozice v hodnotě více než 8 miliard dolarů před šesti měsíci - a opustila společnost Royalty Pharma poté, co tento podíl založila před necelým rokem.

Berkshire - která vlastní desítky podniků včetně Geico, See's Candies a BNSF Railway - zveřejnila své výsledky za druhé čtvrtletí na začátku tohoto měsíce. Zpráva odhalila, že v tomto období utratila za akcie čistých 3,8 miliardy dolarů. To je sice jen zlomek čisté částky 41 miliard dolarů, kterou do akcií investovala v prvním čtvrtletí, ale vzhledem k tomu, že Berkshire v letech 2020 a 2021 akcie čistě prodávala, signalizuje to relativní optimismus.

Buffett a jeho tým během prvních dvou let pandemie nenašli mnoho hodnotných nákupů, protože akcie rostly na rekordní hodnoty, soukromé kapitálové společnosti a účelové akviziční společnosti (SPAC) nabízely vyšší ceny akvizic a rostoucí cena akcií Berkshire snižovala atraktivitu odkupu vlastních akcií.

V posledních měsících však Berkshire své nákupy zvýšila. Například do akcií společnosti Occidental Petroleum během pouhých 29 obchodních dnů tohoto roku vložila přibližně 10 miliard dolarů.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články