Autor: Adam Spáčil

Warren Buffett nabádá investory, aby nepanikařili a raději hledali výhodné nabídky v obdobích chaosu na trhu

Warren Buffett již více než tři desetiletí radí investorům, aby nepodléhali strachu a období paniky na finančních trzích považovali za příležitost k výhodným nákupům.

Warren Buffett již více než tři desetiletí radí investorům, aby nepodléhali strachu a období paniky na finančních trzích považovali za příležitost k výhodným nákupům.

Legendární sběratel akcií a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway také varoval, že investoři, kteří zběsile prodávají své podíly, riskují vysoké poplatky, zatímco ti, kteří se drží v klidu a udržují portfolio blue-chip, mají v dlouhodobém horizontu prakticky zaručen solidní výnos.

Zde je 7 nejlepších Buffettových citátů o strachu:

1. "Nejlepší nákupy jsme obvykle uskutečnili v době, kdy obavy z nějaké makro události vrcholily. Strach je nepřítelem faddistů, ale přítelem fundamentalistů." (1994)

2. "Během chaosu posledních dvou let jsme vynaložili spoustu peněz. Bylo to ideální období pro investory: Atmosféra strachu je jejich nejlepším přítelem. Ti, kteří investují pouze tehdy, když jsou komentátoři optimističtí, nakonec platí vysokou cenu za nesmyslné ujišťování." (2009)

3. "V těchto děsivých obdobích byste nikdy neměli zapomínat na dvě věci: Zaprvé, rozšířený strach je vaším přítelem jako investora, protože slouží k výhodným nákupům. Za druhé, osobní strach je vaším nepřítelem. Bude také neopodstatněný. Investoři, kteří se vyhnou vysokým a zbytečným nákladům a prostě budou delší dobu sedět u kolekce velkých, konzervativně financovaných amerických podniků, si téměř jistě povedou dobře." (2016)

4. "Bleskový krach" nebo jiný extrémní výkyv na trhu nemůže investorovi ublížit o nic víc, než může nevyzpytatelný a ukecaný soused ublížit mé investici do farmy. Skutečnému investorovi totiž mohou být pádové trhy užitečné, pokud má k dispozici hotovost, když se ceny dostanou daleko za hranici hodnot. Atmosféra strachu je při investování vaším přítelem, euforický svět je vaším nepřítelem." (2013)

5. "I když jsou trhy obecně racionální, občas dělají šílené věci. Využití příležitostí, které se pak nabízejí, nevyžaduje velkou inteligenci, titul z ekonomie ani znalost žargonu Wall Street, jako jsou alfa a beta. Investoři místo toho potřebují jednak schopnost nevšímat si davových obav či nadšení a soustředit na několik jednoduchých základních principů. Nezbytná je také ochota vypadat po delší dobu hloupě." (2017)

6. "Někteří lidé podléhají strachu více než jiní. Je to jako s virem - některé lidi zasáhne s mnohem větší prudkostí než jiné. Někteří lidé to psychicky zvládnou. Pokud to nedokážete, pak byste opravdu neměli vlastnit akcie, protože je budete nakupovat a prodávat v nesprávnou dobu." (2020)

7. "V investiční komunitě se budou navždy objevovat občasné epidemie těchto dvou supernakažlivých nemocí, strachu a chamtivosti. Načasování těchto epidemií bude nepředvídatelné. Stejně nepředvídatelné budou i odchylky trhu, které způsobí, a to jak co do trvání, tak co do stupně. Proto se nikdy nesnažíme předvídat příchod nebo odchod obou nemocí." (1986)

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články