Autor: Adam Spáčil

65 % portfolia Warrena Buffetta je investováno do těchto 4 akcií

Warren Buffett nikdy nebyl zastáncem diverzifikace. Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway (BRK.

Warren Buffett nikdy nebyl zastáncem diverzifikace.

Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway odvádějí již řadu let vynikající práci při vytváření hodnoty pro akcionáře, zejména prostřednictvím svého akciového portfolia v hodnotě přes 314 miliard dolarů. Jednou z Buffettových rad pro investorskou komunitu je jít do toho ve velkém, když vidíte dobrou příležitost.

Buffett ve skutečnosti není velkým příznivcem diverzifikace, neboť se nechal slyšet, že je to "ochrana před neznalostí" a "nemá smysl, pokud víte, co děláte". Toto téma je zcela zřejmé v portfoliu Berkshire, které je silně koncentrováno mezi několika málo jmény. Dokonce i nyní, při všech výkyvech na trhu, tvoří téměř 65 % portfolia Buffetta a Berkshire tyto čtyři akcie.

Apple: 43%

Pro ty, kteří Buffetta sledují, není překvapením, že největší pozici v portfoliu Berkshire má gigant v oblasti spotřebních technologií Apple (AAPL), který tvoří více než třetinu. Berkshire začala nakupovat Apple v roce 2016 a nyní vlastní více než 911 milionů akcií v hodnotě přes 121,7 miliardy dolarů.

Jedním z důvodů, proč Buffett miluje Apple, je to, že společnost dlouhodobě generuje hotovost. V posledním čtvrtletí měla společnost Apple provozní cash flow přes 28 miliard dolarů a zisk přes 25 miliard dolarů. Za fiskální rok 2021 vygeneroval Apple provozní cash flow ve výši více než 104 miliard dolarů. Díky tomu mohl Apple odkoupit velké množství akcií, což, jak víme, Buffett miluje. Za posledních deset let Apple zpětně odkoupil své akcie za více než 467 miliard dolarů.

Apple také vytvořil jednu z nejzáviděníhodnějších značek na světě díky produktům, jako je iPhone, a aktivních zařízení Apple je více než 1,8 miliardy. Tento druh síly značky je obzvláště užitečný v době inflace, protože spotřebitelé jsou natolik loajální, že Apple může přenést rostoucí náklady na spotřebitele. Všechny tyto důvody pomáhají vysvětlit, proč akcie společnosti Apple za posledních pět let posílily o téměř 280 %.

Bank of America: 10,4 %

Buffett zná bankovní sektor velmi dobře a dlouhodobě investuje do akcií velkých bank. Zajímavé je, že zatímco Buffett a Berkshire v prvních měsících pandemie prodávali akcie jiných velkých bank, jako jsou JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Wells Fargo, nakupovali akcie Bank of America (BAC). V srpnu 2020 do ní Berkshire během 12 po sobě jdoucích obchodních dnů vložila více než 2 miliardy dolarů. Berkshire nyní vlastní necelých 12 % akcií v oběhu a podle Federálního rezervního systému by mohla nakoupit až téměř 25 % akcií.

Bank of America je velkým příjemcem rostoucích úrokových sazeb a její čisté úrokové výnosy, tedy zisky bank z úvěrů, cenných papírů a hotovosti po financování těchto aktiv, prudce vzrostou, protože Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb. Bank of America také výrazně zlepšila svou vkladovou základnu, která se nyní skládá z ještě většího množství lepkavých, levných retailových vkladů, které se budou s růstem sazeb pomaleji přecenovat.

Banka také úspěšně vybudovala své investiční bankovnictví a obchodní operace, které nyní patří k dominantním hráčům v oboru. Ačkoli upisovací činnost pro akce, jako jsou primární veřejné nabídky akcií, značně poklesla, všechna tato volatilita trhu pomůže obchodním aktivitám Bank of America. Bank of America také plánuje v letošním roce udržet výdaje na stejné úrovni, což by byl v prostředí rostoucí inflace velký úspěch.

Chevron: 8,2 %

Buffett a Berkshire mají se společností Chevron (CVX) poněkud smíšené vztahy. Berkshire nejprve nakoupila akcie v roce 2020, pak část z nich prodala v roce 2021 a poté ke konci roku 2021 a v prvním čtvrtletí letošního roku nakoupila výrazně více. Celkově nyní Berkshire vlastní zhruba 159,2 milionu akcií Chevronu v hodnotě více než 26,1 miliardy dolarů, což z ní činí špičkovou pozici.

Je zřejmé, že Buffett se začal mnohem více zajímat o americké ropné akcie v době, kdy se odehrávala ruská invaze na Ukrajinu a kdy cena ropy v některých obdobích vystřelila na více než 120 dolarů za barel. Chevron se nedávno obchodoval na historických maximech, ale od té doby se trochu prodal. Začátkem letošního roku společnost zvýšila své prognózy volného peněžního toku a plány na zpětný odkup akcií.

Jistě se vedou diskuse o tom, jakým směrem by se mohly ceny ropy v blízkém i dlouhodobém horizontu ubírat, ale společnost Chevron uvedla, že je schopna pokrýt své snahy o návratnost kapitálu při ceně ropy pod 50 USD za barel. Společnost vyplácí dividendu již 35 let v řadě a v současné době má atraktivní roční dividendový výnos zhruba 3,4 %.

American Express: 7%

Kreditní a platební společnost American Express (AXP) je další ze značek, které Buffett naprosto miluje a obdivuje je už léta kvůli silné loajalitě zákazníků. Buffett vlastní American Express již od 60. let 20. století.

Loni v červenci společnost AmEx zvýšila roční předplatné u své platinové karty z 550 na 695 dolarů. Od té doby společnost stále zaznamenává silný růst počtu karet, v prvním čtvrtletí roku 2022 přidala rekordní 3 miliony nových karetních účtů, z nichž 68 % tvořily nové karty založené na poplatcích, jako je platinová karta.

Společnosti vydávající kreditní karty si mohou s rostoucími úrokovými sazbami dobře poradit, protože mohou účtovat vyšší úroky ze zůstatků při nákupu. Společnosti vydávající kreditní karty však mohou mít problémy s vysokou inflací, pokud zpomalí spotřebitelské výdaje nebo pokud inflace uvrhne ekonomiku do recese a zvýší se ztráty z úvěrů. Přesto má American Express jednu z nejlepších značek v oboru a Buffett a Berkshire s jejími akciemi přečkali mnoho recesí.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články