Autor: Filip Kejval

Biden prohlásil, že USA jsou ochotny použít sílu na obranu Tchaj-wanu, což vyvolalo odpor Číny

Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že by byl ochoten použít sílu na obranu Tchaj-wanu, což vyvolalo poděkování ze strany demokratického ostrova, který si sám vládne, ale zároveň ostrou kritiku ze strany Číny.

Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že by byl ochoten použít sílu na obranu Tchaj-wanu, což vyvolalo poděkování ze strany demokratického ostrova, který si sám vládne, ale zároveň ostrou kritiku ze strany Číny.

Na společnou tiskovou konferenci s japonským premiérem Fumio Kišidou, kde se ho zeptali, zda jsou USA připraveny bránit Tchaj-wan v případě napadení, Biden odpověděl: "Ano."

"To je závazek, který jsme přijali," řekl Biden. "Souhlasíme s politikou 'jedné Číny'. Podepsali jsme ji. Odtud se odvíjely všechny doprovodné dohody. Ale myšlenka, že to lze vzít silou, prostě vzít silou. To prostě není vhodné."

Při své první cestě do Japonska od nástupu do funkce Biden řekl, že neočekával, že by k takové události došlo.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí poděkovalo Bidenovi za potvrzení americké podpory ostrovu v případě invaze Pekingu.

Čínské ministerstvo zahraničí však vyjádřilo "silnou nespokojenost a rozhodný nesouhlas" s těmito výroky a dodalo, že Peking nemá prostor pro kompromisy nebo ústupky v otázkách svrchovanosti a územní celistvosti.

"Nikdo by neměl podceňovat pevné odhodlání, pevnou vůli a schopnost čínského lidu bránit národní suverenitu a územní celistvost" uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Tchaj-wan a pevninskou Čínu odděluje Tchajwanský průliv, který je v nejužším místě široký jen asi 160 kilometrů. Čína si nárokuje Tchaj-wan jako součást svého území a vyvíjí tlak na demokratický ostrov, aby přijal její vládu.

Biden svými poznámkami zřejmě porušil dlouholetou tradici "strategické nejednoznačnosti" Washingtonu v otázce Tchaj-wanu, kdy Bílý dům záměrně mlžil o tom, zda by v případě invaze Číny přišel ostrovu na pomoc. Cílem této politiky bylo odvrátit pevninu od vojenské akce, aniž by se USA zavázaly k válce.

Jeden z představitelů Bílého domu uvedl, že Bidenovy poznámky neodrážejí změnu politiky.

V rámci politiky "jedné Číny", která je základem diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Pekingem, USA diplomaticky uznávají postoj Číny, že existuje pouze jedna čínská vláda.

USA však udržují s Tchaj-wanem i "silné neoficiální" vztahy a Washington dodává ostrovu vojenské vybavení v souladu se zákonem o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979. Tento zákon nevyžaduje, aby USA vojensky zasáhly na obranu Tchaj-wanu v případě čínské invaze, ale činí z něj politiku, která má zajistit, aby měl ostrov prostředky na obranu, a odradit Peking od jednostranného sjednocení ostrova.

Čína v posledních letech zintenzivnila vojenské provokace vůči Tchaj-wanu ve snaze zastrašit provincii, kterou považuje za darebáckou, a přimět ji, aby přijala požadavky Pekingu na sjednocení s pevninou.

Tchaj-wan a pohled na tento ostrov optikou ruského útoku na Ukrajině se během Bidenovy tiskové konference s Kišidou několikrát objevil.

Japonský vůdce uvedl, že postoj obou zemí k Tchaj-wanu zůstává nezměněn, a "zdůraznil význam míru a stability Tchajwanské úžiny, která je nepostradatelným prvkem pro mír a prosperitu mezinárodních společenství".

Na začátku roku jeden z politických analytiků označil za hlavní riziko pro Asii v roce 2022 napjaté vztahy mezi USA a Čínou ohledně Tchaj-wanu.

Americký prezident rovněž uvedl, že zvažuje zmírnění cel na čínský dovoz. "Nezavedli jsme žádná z těch cel, která zavedla minulá administrativa" řekl Biden.

Bidenovy komentáře přišly krátce poté, co americká ministryně financí Janet Yellenová naznačila, že by stálo za to zvážit takové kroky vzhledem k potenciálnímu dopadu, který by mohly mít na snížení prudce rostoucí inflace.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články