Autor: Adam Spáčil

Jak mohou vysokoškoláci začít investovat a vydělávat peníze

Investování. Zní to jako něco, co dělají starší lidé. Nebo že k tomu musíte mít finanční vzdělání.

Investování. Zní to jako něco, co dělají starší lidé. Nebo k tomu musíte mít finanční vzdělání ne?

Špatně.

S investováním nikdy nemůžete začít příliš brzy, protože čím dříve začnete, tím více času budou mít vaše peníze na růst.

"Je mnohem více nutné spořit a investovat v mládí, než čekat, až budete starší a budete to muset dohánět," říká Winnie Sun, finanční poradkyně a zakládající partnerka společnosti Sun Group Wealth Partners.

Lucas Bianculli, student Binghamtonské univerzity s dvojím zaměřením na finanční ekonomii a ekonomii životního prostředí, začal investovat v létě 2020.

"Poté, co jsem se naučil základy, jsem si uvědomil, jak je investování důležité," řekl Bianculli. "Mnoho lidí si opravdu neuvědomuje, jak brzy musíte začít investovat, abyste si našetřili na něco, jako je důchod."

Co to vlastně znamená investovat?

Investování je ukládání peněz do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, podílové fondy, kryptoměny, NFT atd. Způsobů, jak investovat, je mnoho! Cíl je však vždy stejný: růst vašich peněz.

Jedním z hlavních faktorů růstu při investování je tzv. složený úrok. To znamená, že se úročí jak počáteční vklad, tak akumulované úroky z předchozích období.

"Investované prostředky vám budou přinášet dividendy a/nebo úroky. Pokud jsou tyto fondy automaticky reinvestovány, budou také získávat dividendy a úroky," vysvětlila Katelyn Bombardiere, certifikovaná finanční plánovačka a finanční poradkyně společnosti Commas. "Tento proces se pak opakuje stále dokola."

Mnoho lidí si myslí, že k investování potřebujete hodně peněz nebo musíte strávit spoustu času studiem financí. Není tomu tak!

Pokud ještě nemáte zavedený systém sledování výdajů, je důležité sestavit si rozpočet. Zjistěte, kolik peněz vyděláváte (po zdanění) a kolik peněz vám zůstane po zaplacení základních výdajů, jako je nájem, služby, telefon, jídlo atd. Zjistěte, kolik rádi utrácíte za věci, jako jsou oblečení nebo zábava. Pak si z toho, co vám zbyde, odložte část na spoření.

Sun doporučuje stanovit si jako prioritu pohotovostní fond, který by měl zahrnovat přibližně šestiměsíční životní náklady. Jakmile budete mít vytvořený polštář, můžete vzít část svých úspor a začít je investovat. Musíte se rozhodnout, jak velké riziko jste ochotni podstoupit. Existují investice, které vám mohou vydělat hodně peněz, ale také můžete o hodně peněz přijít.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články