Autor: Adam Spáčil

"Mohu potvrdit, že bez Facebooku se žije velmi dobře" vtipkoval Francouzský ministr poté, co Meta varovala, že by mohla stáhnout své služby

Dva vrcholní evropští představitelé v pondělí odmítli varování společnosti Meta, že by mohla ukončit poskytování svých služeb v Evropě, pokud by tamní předpisy o ochraně osobních údajů nadále bránily technologickému gigantu v odesílání údajů uživatelů zpět do USA.

Dva vrcholní evropští představitelé v pondělí odmítli varování společnosti Meta, že by mohla ukončit poskytování svých služeb v Evropě, pokud by tamní předpisy o ochraně osobních údajů nadále bránily technologickému gigantu v odesílání údajů uživatelů zpět do USA.

"Po hackerském útoku jsem žil čtyři roky bez Facebooku a Twitteru a žil jsem fantasticky," řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck na tiskové konferenci v Paříži.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire, který vystoupil spolu s Habeckem, řekl: "Mohu potvrdit, že bez Facebooku se žije velmi dobře a že bychom bez něj žili velmi dobře."

"Digitální giganti musí pochopit, že evropský kontinent se bude bránit a potvrdí svou suverenitu," dodal Le Maire.

"Evropská unie je tak velký vnitřní trh s tak velkou ekonomickou silou, že pokud budeme jednat jednotně, něco takového nás nezastraší," řekl také Habeck.

Dvojice reagovala na výroční zprávu společnosti Meta, která byla zveřejněna 3. února a v níž se uvádí, že pokud se nebude moci spolehnout na nový nebo alternativní způsob přenosu dat z EU do USA, může z kontinentu stáhnout služby jako Facebook nebo Instagram.

"Pokud nebude přijat nový rámec pro transatlantické předávání údajů a my nebudeme moci nadále využívat SCC nebo jiné alternativní způsoby předávání údajů z Evropy do Spojených států, nebudeme pravděpodobně moci v Evropě nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu," uvádí se ve výroční zprávě.

Společnost Meta bojuje od poloviny roku 2020 za zákonné právo předávat údaje uživatelů zpět do USA poté, co Evropský soudní dvůr zrušil dohodu o sdílení dat mezi USA a EU kvůli obavám, že sledování údajů nesplňuje normy EU na ochranu údajů.

Velká část sporu se soustředila na vyšetřování společnosti Meta (tehdy známé jako Facebook) irským úřadem pro ochranu údajů Data Protection Commission, který vyjádřil obavy, že předávání údajů společností již není legální.

Společnost sociální média ve své únorové zprávě uvedla, že konečné rozhodnutí o sdílení údajů očekává v první polovině roku 2022.

Markus Reinisch, viceprezident společnosti Meta pro veřejnou politiku v Evropě, v úterý v reakci na Le Maireovy a Habeckovy komentáře objasnil postoj firmy a napsal, že Meta "nechce ani nevyhrožuje" odchodem z Evropy.

"V žádném případě si nepřejeme vystoupit z Evropy. Samozřejmě, že ne," napsal Reinisch. "Ale realita je prostě taková, že společnost Meta, stejně jako mnoho dalších podniků, organizací a služeb, se při provozování našich globálních služeb spoléhá na přenosy dat mezi EU a USA."

"Stejně jako 70 dalších společností v EU a USA identifikujeme obchodní riziko vyplývající z nejistoty kolem mezinárodního předávání údajů," dodal.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články