Navzdory platbám hrozí Rusku stále vysoká pravděpodobnost platební neschopnosti

Přestože Rusko od uvalení sankcí na své devizové rezervy zatím odvrátilo historickou platební neschopnost, podle analytiků oddaluje nevyhnutelné.

Přestože Rusko od uvalení sankcí na své devizové rezervy zatím odvrátilo historickou platební neschopnost, podle analytiků oddaluje nevyhnutelné.

Moskva minulý týden provedla platby držitelům dvou ruských státních dluhopisů denominovaných v dolarech se splatností v letech 2022 a 2042 v celkové hodnotě 650 milionů dolarů, a to před koncem 30denního odkladného termínu, který vypršel 4. května.

Ruské ministerstvo financí se původně pokusilo provést platby v rublech 4. dubna, když americké ministerstvo financí zablokovalo pokus o platbu z dolarových rezerv držených v amerických bankách. Velká část rozsáhlých devizových rezerv ruské centrální banky držených v zahraničních bankách byla zmrazena mezinárodními sankcemi uvalenými po invazi na Ukrajinu.

Hlavní ratingové agentury uvedly, že pokud by Rusko nesplnilo své závazky v cizí měně do konce období odkladu splátek, jednalo by se o první selhání země v oblasti zahraničního dluhu od roku 1917. Rusko našlo zdroj finančních prostředků, které nepodléhaly sankcím, což umožnilo splácení obou dluhopisů.

Úspěšné doručení plateb vyvolalo růst ceny ruských státních dluhopisů. Stále ale zůstávají hluboko pod úrovní, která byla zaznamenána před ruskou invazí na Ukrajinu 24. února.

V poznámce z minulého týdne MSCI Research uvedla, že navzdory rally "pravděpodobnost selhání implikovaná trhem swapů úvěrového selhání je stále mimořádně vysoká v horizontu jednoho a pěti let".

"Ačkoli výsledná rally na ruských státních dluhopisech mohla některé investory povzbudit v tom, že se Rusko vyhne platební neschopnosti, pravděpodobnost platební neschopnosti implikovaná trhem swapů úvěrového selhání (CDS) byla v jednoletém a pětiletém horizontu stále mimořádně vysoká," uvedli výkonný ředitel MSCI Andy Sparks a viceprezident Gabor Almasi.

Rusko využilo výjimku ze sankcí USA, která umožňuje provádět platby dluhopisů ruského státního dluhu ze zdrojů schválených ministerstvem financí.

Tato výjimka však vyprší 25. května a MSCI naznačila, že pokud nebude prodloužena, mohla by vyvolat událost selhání, když 27. května bude splatných několik plateb ruských dluhopisů.

"Alternativně by prodloužení výjimky mohlo zajistit dodatečné platby držitelům dluhopisů, pokud ruská vláda projeví ochotu a schopnost pokračovat v platbách," dodala MSCI. Americké ministerstvo financí zatím neuvedlo, zda plánuje prodloužení této výjimky.

Podle Timothyho Ashe, hlavního stratéga pro státní dluhopisy v regionu EM ve společnosti BlueBay Asset Management, ruské ministerstvo financí minulý týden vyplacením 650 milionů dolarů v podobě kuponu a jistiny ukázalo, že si nepřeje platební neschopnost a chápe, že důsledky by byly "extrémně škodlivé a dlouho pociťované".

Ash souhlasil s tím, že klíčovou otázkou nyní je, zda americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv prodlouží generální licenci na obsluhu zahraničního dluhu i po 25. květnu.

Ash zpochybnil, proč by OFAC licenci prodlužoval, když by to bylo "jednoznačně ve prospěch Ruska", a navrhl, že vhodnější otázkou by bylo, zda Rusko může ještě najít způsob, jak se vyhnout nesplácení, pokud OFAC prodloužení odmítne.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články