Čína se čím dál tím víc uzavírá světu

Už jsou to téměř dva roky, co Čína uzavřela své mezinárodní hranice v rámci svého úsilí zabránit šíření Covid-19 a země je stále uzavřená. Analytici se však ptají, jak udržitelné je, aby země zůstala uzavřena před světem – a zda by mohly být ve hře i jiné úvahy než veřejné zdraví.

Už jsou to téměř dva roky, co Čína uzavřela své mezinárodní hranice v rámci svého úsilí zabránit šíření Covid-19.

Čína zkrotila počáteční epidemii ve Wuchanu uzamčením města s více než 10 miliony obyvatel, uzavřením obyvatel do jejich domovů na týdny a pozastavením městské veřejné dopravy.

Od té doby přijal Peking příručku s nulovou tolerancí, aby potlačila oživení viru. Využitím dosahu a síly autoritářského státu a jeho dozorčí moci uvalila okamžitá uzamčení, sledovala blízké kontakty, umístila tisíce lidí do karantény a testovala v řádech milionů lidí.

Dříve než kdekoli jinde na světě se čínská ekonomika vrátila k růstu a život se vrátil k něčemu, co se blíží normálu – to vše k ochraně svých 1,4 miliardy lidí před zuřící pandemií, která způsobila zmatek a vyžádala si miliony životů po celém světě.

Vládnoucí komunistická strana se tohoto úspěchu chopila a vychvalovala jej jako důkaz domnělé nadřazenosti svého systému jedné strany nad západními demokraciemi, zejména Spojenými státy.

Ale tak, jak se pandemie vleče, místní ohniska stále vznikají, což maří vládní misi eliminovat virus uvnitř čínských hranic.

A nyní, když se velká část světa začíná znovu otevírat a učí se žít s Covidem, Čína ve srovnání s tím vypadá stále izolovanější. Tento vnitřní obrat je zřejmý v cestovních plánech nejvyššího vůdce země Si Ťin-pchinga, který neopustil Čínu už téměř 22 měsíců.

Odráží se to v částech národní psychiky země – jde o širší posun, k němuž došlo, když se Si Ťin-pching ujal kormidla komunistické strany před téměř deseti lety, přesto je pandemie a politika kolem ní zvýrazněna a umocněna.

Zatímco jsou zde lidé stále více hrdí na čínskou tradiční kulturu a rostoucí národní sílu, mnozí Číňané se postupně stávají podezřívavými, kritickými nebo dokonce přímo nepřátelskými vůči Západu – spolu s jakýmikoli myšlenkami, hodnotami nebo jinými formami vlivu, které jsou s tím spojené.

V jistém smyslu se uzavřené hranice téměř staly fyzickým rozšířením této izolovaně orientované mentality, která se uchytila ​​v některých částech Číny, od nejvyšších vůdců až po široké veřejnosti.

V současnosti se pekingská politika, zaměřující se striktně na nulový výskyt Covidu-19, stále těší naprosté podpoře veřejnosti, i když Čína nevykazuje žádné známky opětovného otevření v dohledné době. Analytici se však ptají, jak udržitelné je, aby země zůstala uzavřena před světem – a zda by mohly být ve hře i jiné úvahy než veřejné zdraví.

Zapečetěno za čínskými hranicemi

Téměř dva roky nemohla většina lidí v Číně cestovat do zámoří kvůli přísným omezením na hranicích země: mezinárodní lety jsou omezené, karanténa při opětovném vstupu je zdlouhavá a čínské úřady přestaly vydávat pasy pro všechny kromě těch nezbytných.

Zahraniční návštěvníci, od turistů po studenty, mají do Číny z velké části zakázán vstup. Těch pár, kterým je povolen vstup, stejně jako vracející se čínští občané, musí podstoupit minimálně čtrnáctidenní přísnou karanténu.

Čínská vláda navíc nařídila místním úřadům, aby vybudovaly trvalá karanténní zařízení pro příchozí ze zámoří, po vzoru jižní metropole Guangzhou (Kanton), která zde vybudovala karanténní centrum s 5000 pokoji na ploše o velikosti 46 fotbalových hřišť, může to být první z mnoha.

Uzavření hranic také přišlo, protože Čína se pod Si Ťin-pchingem ideologicky obrací do sebe, řekl Carl Minzner, vedoucí pracovník pro čínská studia v Radě pro zahraniční vztahy.

"Ideologicky se Čína pomalu stává izolovanější ve srovnání s érou reforem a otevírání se v 80. a 90. letech - to je charakteristický znak nové éry Si Ťin-pchinga," řekl.

Během posledních let se v celé čínské společnosti, zejména mezi mladší generací, která je hrdá na své kulturní kořeny, prosadilo oživení tradiční kultury .

Tento trend je podporován a silně podporován stranou v tom, co Minzner nazývá "strategickým úsilím o nasazení čínské tradice jako ideologického štítu proti cizím hodnotám, zejména západním."

Od nástupu do úřadu koncem roku 2012 Si Ťin-pchinga opakovaně varoval před "infiltrací" západních hodnot, jako je demokracie, svoboda tisku a nezávislost soudnictví. Zasahoval proti zahraničním nevládním organizacím, církvím a také západním učebnicím – to vše je považováno za prostředek pro nepatřičný zahraniční vliv. 

V červnu bylo téměř 200 čínských intelektuálů, kteří se účastnili výměnného programu sponzorovaného japonskou vládou, napadeno na čínských sociálních sítích a označeno za "zrádce" – za cesty, které podnikli před lety.

A v srpnu byl čínský odborník na infekční choroby nazván "zrádcem", který "slepě uctíval západní myšlenky" za návrh, aby se Čína nakonec naučila koexistovat s Covidem. Někteří ho dokonce obvinili ze spolčení se zahraničními silami, aby sabotoval čínskou pandemickou reakci.

I když není jasné, do jaké míry tyto nacionalistické nálady reprezentují mainstreamové mínění, ve veřejném diskurzu řízeném čínskou vládou, kde byla většina liberálně orientovaných hlasů umlčena, jim byla dána prvořadá důležitost.

Zdroje: cnn.com, freepik

Nejnovější články