Crypto Winter 2022: Kdy skončí kryptoměnový krach?

Pokud je historie vodítkem, může se současný pokles ještě nějakou dobu protáhnout. Kryptotrh dosáhl v listopadu loňského roku vrcholu v hodnotě téměř 3 bilionů dolarů a poté se náhle obrátil, protože ekonomická nejistota vedla mnoho investorů k vyložení rizikových aktiv.

Pokud je historie vodítkem, může se současný pokles ještě nějakou dobu protáhnout.

Kryptotrh dosáhl v listopadu loňského roku vrcholu v hodnotě téměř 3 bilionů dolarů a poté se náhle obrátil, protože ekonomická nejistota vedla mnoho investorů k vyložení rizikových aktiv. Z této jiskry se stal požár, protože počáteční ztráty si vynutily likvidaci silně zadlužených kryptoměnových pozic (investic financovaných dluhem), což se promítlo do ještě větších ztrát.

Rizikové sázky se bohužel neomezovaly pouze na retailové obchodníky. Kryptoúvěrová společnost Celsius často vyplácela dvouciferné úrokové sazby z vkladů bitcoinů (BTC) a etherea a poté tato aktiva půjčovala dalším subjektům, aby získala výnos. V polovině června společnost Celsius zmrazila výběry, protože kryptotrh se propadl, což posílilo strach v již tak nestabilním prostředí.

Kryptografický průmysl navíc stále pociťuje otřesy po kolapsu blockchainu Terra, který způsobil ztrátu 60 miliard dolarů a zanechal kdysi uznávaný ekosystém bezcenným. Kryptoměnovému hedgeovému fondu Three Arrows Capital, který do Luny značně investoval, bylo nedávno nařízeno, aby zlikvidoval svá aktiva poté, co nesplatil půjčky. Jeden z jejích věřitelů, krypto broker Voyager Digital, nedávno pozastavil obchodování a výběry kvůli problémům s likviditou, které podpořilo selhání Three Arrows.

Tento dominový efekt je stále v pohybu, ale trh s kryptoměnami se již propadl o 71 % oproti svému maximu, což znamená, že 2 biliony dolarů vyletěly do povětří. Jak dlouho ještě bude kryptoburzovní krach trvat?

Stručná historie kryptozimy

Kryptotrh se čtyřikrát propadl o 50 % nebo více, včetně současného poklesu. Bitcoin však až do roku 2013 trvale tvořil více než 95 % kryptografického trhu, což znamená, že první kryptografická zima by se dala přesněji nazvat bitcoinovou zimou. Bez ohledu na to se investoři mohou zkoumáním těchto událostí něco naučit.

První velký pád začal v červnu 2011. Bitcoin ztratil 93 % své hodnoty, než dosáhl dna v listopadu 2011, tedy zhruba o 162 dní později. Nového maxima však Bitcoin dosáhl až v březnu 2013, tedy zhruba 631 dní po začátku poklesu.

Druhý velký krach začal v prosinci 2013. Kryptotrh ztratil 81 % své hodnoty, než dosáhl dna v lednu 2015, tedy zhruba o 406 dní později. Nového maxima však trh dosáhl až v prosinci 2016, tedy zhruba 1 114 dní po začátku poklesu.

Třetí velká havárie začala v lednu 2018. Do té doby získaly popularitu desítky altcoinů, takže tato událost může být nejvýznamnější. Kryptotrh se propadl o 88 %, než dosáhl dna v prosinci 2018, tedy zhruba o 342 dní později. Nového maxima však trh dosáhl až v lednu 2021, tedy zhruba 1091 dní po začátku poklesu.

Mohlo by to chvíli trvat

Když tyto tři kryptozimy porovnáte, průměrná doba do dosažení dna byla 303 dní, průměrný pokles činil 87 % a průměrná doba do dosažení nového maxima byla 945 dní.

Pro představu, trh s kryptoměnami dosáhl svého posledního vrcholu 10. listopadu 2021, což bylo v době psaní tohoto článku před 235 dny. Pokud tedy současný kryptotrh spadá přesně do průměru, jsme 68 dní od dna a 710 dní od nového maxima. Každý jednotlivý pokles je samozřejmě urychlen jinými okolnostmi a konec jakéhokoli tržního krachu nelze přesně předpovědět.

Navíc tři datové body jsou stěží spolehlivé číslo, ale to je jedno z rizik. Kryptoměny jsou relativně novou třídou aktiv, což znamená, že investoři se musí pohybovat v neprobádaných vodách. Neexistuje žádná záruka, že se trh s kryptoměnami někdy zotaví, ale pro investory, kteří jsou tolerantní k riziku a chtějí využít poklesu, se Bitcoin a Ethereum opírají o přesvědčivou investiční tezi.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články