Když je inflace vysoká, Warren Buffett říká, že nejlepší co můžete udělat, je "být v něčem výjimečně dobrý"

Inflace si vybírá daň na americké ekonomice, protože vše od benzínu až po potraviny prudce zdražuje.

Inflace si vybírá daň na americké ekonomice, protože vše od benzínu až po potraviny prudce zdražuje.

Jednotlivci se mohou inflaci u pokladny vyhnout jen velmi málo, ale podle generálního ředitele společnosti Berkshire Hathaway a legendárního investora Warrena Buffetta mohou lidé učinit určité kroky, aby se před jejími dopady ochránili.

Na výročním shromáždění akcionářů společnosti Berkshire Hathaway v roce 2022 Buffett zopakoval svou dlouholetou radu, že jednou z nejsilnějších ochran proti inflaci je zdokonalovat své schopnosti a pracovat na tom, abyste byli špičkou ve svém oboru.

"Nejlepší, co můžete udělat, je být v něčem výjimečně dobrý," řekl v sobotu 91letý muž. Jako příklad uvedl profese, jako jsou lékaři a právníci, a dodal, že "[lidé] vám dají část toho, co vyprodukují, výměnou za to, co jim dodáte."

Buffett dodal, že dovednosti jsou na rozdíl od měny odolné vůči inflaci. Pokud máte dovednost, po které je poptávka, bude po ní poptávka bez ohledu na hodnotu dolaru.

"Ať už máš jakékoliv schopnosti, nikdo ti je nemůže vzít. Vlastně vám je nelze ani nafouknout," řekl. "Zdaleka nejlepší investicí je cokoli, co rozvíjí vás samotné, a není to vůbec zdaněno."

Je to podobná rada, jakou Buffett sdílel v roce 2009 na konci velké recese, kdy tehdy 78letý Buffett řekl, že "nejlepší je investovat do sebe".

Buffett tehdy také řekl, že další nejlepší věc, kterou může člověk udělat, je investovat do "skvělého podniku", který vyrábí produkty, po nichž je poptávka bez ohledu na výkonnost dolaru.

Jako příklad uvedl společnost Cola-Cola, podle níž budou lidé chtít jeho oblíbenou limonádu i za desítky let a inflace nebude hrát v jejich rozhodování žádnou roli.

"Je úplně jedno, co se stalo s cenovou hladinou," řekl Buffett, protože lidé budou stále platit za produkty, které mají rádi.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články