Autor: Adam Spáčil

Německo vyšetřuje obchod s akciemi ruského oligarchy, se společností, kterou zřejmě ovládá jeho manželka

Německo vyšetřuje převod akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, který provedl ruský oligarcha Alexej Mordašov v den, kdy na něj byly uvaleny sankce kvůli válce na Ukrajině.

Německo vyšetřuje převod akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, který provedl ruský oligarcha Alexej Mordašov v den, kdy na něj byly uvaleny sankce kvůli válce na Ukrajině.

Německé ministerstvo hospodářství "zahájilo vyšetřovací řízení" ohledně "účinnosti" transakce s akciemi TUI.

Společnost TUI dále uvedla, že akcie byly převedeny na společnost ovládanou Marinou Mordašovovou, která je podle řady médií Mordašovovou manželkou.

Společnost TUI uvedla, že byla informována o tom, že převod akcií je považován za neplatný, dokud němečtí úředníci neukončí vyšetřování.

Od konce února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, uvalil Západ na Rusko rozsáhlé sankce, jejichž cílem je ochromit Ruskou ekonomiku a vyvinout tlak na prezidenta Vladimira Putina. Tato opatření zahrnují sankce vůči ruským elitám a oligarchům a zmrazení jejich majetku. Od zahájení invaze někteří oligarchové přesouvají svůj majetek, od jachet a soukromých letadel až po akciové podíly.

Podle Bloomberg Billionaires Index je Mordašov s majetkem 21,7 miliardy dolarů druhým nejbohatším Rusem.

Podle údajů společnosti Refinitiv vlastnil Mordashov koncem února 34% podíl ve společnosti TUI, největší světové cestovní kanceláři, v hodnotě přibližně 1,7 miliardy dolarů.

28. února, v den, kdy na něj dopadly sankce Evropské unie, převedl Mordašov své akcie TUI ve dvou samostatných transakcích. Dvě firmy vlastněné Mordašovem prodaly 29,9% podíl v TUI držený kyperskou holdingovou společností Unifirm společnosti Ondero Limited, která je zároveň největším akcionářem Unifirm, uvedla TUI. Podle údajů společnosti Refinitiv měl tento podíl hodnotu přibližně 1,5 miliardy USD.

Společnost TUI v pátek uvedla, že byla informována o tom, že Marina Mordašová je majoritním akcionářem společnosti Ondero.

Poté, co byl postižen sankcemi, společnost TUI uvedla: "Cílem sankcí EU je zabránit panu Mordašovovi v nakládání s jeho akciemi ve společnosti TUI."

Společnost TUI uvedla, že byla německými orgány informována, že až do ukončení jejich vyšetřování by transakce se společností Ondero měla být považována za "neplatnou a hlasovací práva společnosti Unifirm Limited nemohou být vykonávána".

Společnost Ondero sídlí na Britských Panenských ostrovech, které jsou daňovým rájem.

V samostatné transakci 28. února prodala společnost Unifirm 4,1% podíl ve společnosti TUI společnosti Severgroup, kterou ovládá Mordašov a která vlastní ruský ocelářský a těžební gigant Severstal.

Společnost TUI 2. března oznámila, že Mordashov "s okamžitou platností" odstupuje z jejího představenstva. Ruský politik Vladimir Lukin odstoupil z představenstva následující den a sdělil TUI, že "předčasně ukončil svůj smluvní vztah se společností Severgroup".

Kromě převodu akcií TUI převedl Mordašov na začátku března také kontrolu nad podílem v těžební společnosti Nordgold ve výši 1,1 miliardy dolarů. Mordashov odstoupil z funkce ředitele společnosti a Mordashová nyní drží 50 až 75 % hlasovacích práv Nordgoldu, jak vyplývá z dokumentů.

EU obvinila Mordašova z "podpory akcí a politik, které podkopávají územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny", když na něj v únoru uvalila sankce. Itálie v pátek na základě sankcí zabavila Mordašovův majetek na Sardinii v hodnotě 116 milionů dolarů.

"Se vznikem současného geopolitického napětí nemám vůbec nic společného a nechápu, proč na mě EU uvalila sankce," řekl Mordašov ruské tiskové agentuře TASS den poté, co EU sankce oznámila.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články