Autor: Radka Guzi

Nová šéfka chce, aby se NASA zabývala klimatickou vědou, nejen vesmírem

Katherine Calvinová byla v pondělí jmenována hlavní vědkyní NASA. V rozhovoru s Calvinem vysvětluje, že chce, aby lidé považovali NASA za vedoucího představitele vědy o klimatu, nejen vesmíru.

Katherine Calvinová byla v pondělí jmenována hlavní vědkyní NASA. V rozhovoru s Calvinem vysvětluje, že chce, aby lidé považovali NASA za vedoucího představitele vědy o klimatu, nejen vesmíru. Kromě jiných cílů doufá, že usnadní vyhledávání klimatických věd online.

Nový špičkový vědec z Národního úřadu pro letectví a vesmír chce, aby se slavná vesmírná agentura stala také vedoucím hlasem ve vědě o změně klimatu.

„Když lidé slyší NASA, chci, aby přemýšleli o vědě o klimatu vedle planetární vědy,“ uvedla Katherine Calvinová, která byla v pondělí jmenována hlavní vědkyní NASA.

„Všichni hlavní vědci NASA mají speciální oblasti. Moje je klima,“ řekl Calvin z ústředí NASA ve Washingtonu DC.

Agentura již dělá mnoho vědecké práce, která souvisí se změnou klimatu. Calvinovou úlohou bude propojovat vědce NASA s dalšími vědci a komunikovat jejich vědu mimo agenturu.

„NASA je již světovým lídrem v oblasti klimatu,“ vysvětluje Calvin a dodává: „A tak jen sděluji tuto vědu a propojuji ji s jinými agenturami, s veřejností.“

NASA má více než dva tucty satelitů obíhajících kolem Země, které sledují a měří proměnné změny klimatu, jako jsou změny v oceánech, oblačnosti a úrovně oxidu uhličitého. NASA používá tato data k modelování klimatu a předpovědi.

Agentura také vyvíjí technologie, které lze použít ke zmírnění změny klimatu a přizpůsobení se jí. Například NASA pracuje na zefektivnění letů, aby spotřebovaly méně paliva a snížily emise skleníkových plynů, uvedl Calvin.

Calvin's se bude snažit usnadnit nalezení klimatických dat NASA, takže uživatelé nebudou muset přeskakovat na spoustu různých webových stránek.

Na specifikacích se stále pracuje. „Ale myšlenkou je získat všechny informace, které jsou relevantní, na místě, kde je lidé najdou,“ vysvětluje Calvin. Zejména se chce ujistit, že data NASA jsou přístupná komunitám s nedostatečnými službami.

Calvin přichází do NASA z Pacific Northwest National Laboratory’s Joint Global Change Research Institute v College Park, Maryland, kde pracuje od roku 2008.

Nové klimatické technologie jí dávají naději.

„Lidé jsou inovativní, letěli jsme vrtulníkem na Marsu,“ řekl Calvin. „V NASA i jinde je spousta chytrých lidí, kteří vyvíjejí technologie, které nám mohou pomoci zmírnit změnu klimatu nebo se jí přizpůsobit.“

Změna s nástupem ženy do vedení

Přístup, ve kterém by NASA spolupracovala a zabývala se otázkami klimatu, je pozoruhodný. Nový ženský pohled na věc dodává NASA nové rozměry a otevírá ji nové možnosti. Tato strategie by mohla také nabídnout rychlejší inovace v oblasti životního prostředí.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články