Autor: Adam Spáčil

Obchodníci s energií vydělávají na vývozu amerického zemního plynu do Evropy, protože ceny prudce rostou

Energetické společnosti a obchodníci dosahují obrovských zisků z prodeje amerického zemního plynu do Evropy, protože ceny na kontinentu prudce rostou, přičemž podle odborníků z oboru jediná dodávka přináší zisk kolem 200 milionů dolarů.

Energetické společnosti a obchodníci dosahují obrovských zisků z prodeje amerického zemního plynu do Evropy, protože ceny na kontinentu prudce rostou, přičemž podle odborníků z oboru jediná dodávka přináší zisk kolem 200 milionů dolarů.

Vývoz zemního plynu z USA přes Atlantik v roce 2022 prudce vzrostl, protože společnosti se chytají nabízených obrovských zisků, zatímco evropské vlády, které čelí omezování dodávek z Ruska, se zoufale snaží naplnit své zásobníky před zimou.

"Nemluvíte o marži. Mluvíte o multiplikátoru," řekl Laurent Segalen, investiční bankéř v oblasti energetiky, který vede podcast Redefining Energy, o takzvaném arbitrážním obchodu.

"Celkově je to šílené," řekl pro Insider.

Segalen uvedl, že společnosti, které mají plyn na prodej v USA, mohou naplnit velkou loď a poslat ji přes Atlantik za přibližně 60 milionů dolarů, přičemž náklad pak v Evropě vynese přibližně 275 milionů dolarů.

Kupující, kteří uzavřeli smlouvy na nákup amerického zemního plynu před posledním prudkým nárůstem evropských cen, by podle Segalena rovněž dosáhli obrovských zisků.

Felix Booth, vedoucí analýzy zkapalněného zemního plynu ve společnosti Vortexa, uvedl, že podle jeho názoru by společnosti mohly na každé zásilce vydělat kolem 150 milionů dolarů.

"Je to neuvěřitelná arbitráž, která je v současné době otevřená," řekl. Booth uvedl, že každý, kdo drží zemní plyn v naději, že jeho cena poroste, zaznamenal "neuvěřitelné" zisky.

Velké energetické společnosti, jako je francouzská TotalEnergies, a také velké obchodní domy, jako jsou Trafigura a Gunvor, patří mezi klíčové hráče, kteří nakupují a prodávají americký zemní plyn.

Booth uvedl, že společnosti dodávají to, co kontinent potřebuje, protože zásoby se snižují. "Nejde o čistý zisk," řekl. "Existuje důvod, proč jsou ceny tak vysoké."

Ceny zemního plynu v Evropě v roce 2022 prudce vzrostly, protože Rusko omezilo vývoz tohoto fosilního paliva na kontinent. Minulý měsíc ruský Gazprom snížil toky klíčovým plynovodem Nord Stream 1 do Německa na pouhých 20 % kapacity.

Evropské ceny plynu vzrostly za poslední rok v místní měně přibližně o 200 %. Po přepočtu na dolary se referenční ceny nizozemských futures kontraktů na zemní plyn TTF pohybovaly v pátek kolem 62 dolarů za metrický milion britských termálních jednotek (mmbtu).

Naopak americký zemní plyn je vzhledem k bohatým zásobám v této zemi a její nižší vývozní kapacitě mnohem levnější. Futures kontrakty na zemní plyn Henry Hub v USA se v pátek obchodovaly za zhruba 8,70 USD za mmbtu, a to i poté, co v posledních měsících prudce vzrostly.

Velký rozdíl v cenách přiměl velké společnosti, aby zvýšily vývoz z USA do Evropy. Podle údajů komoditní společnosti Vortexa směřovalo v srpnu do Evropy jen necelých 60 % vývozu zkapalněného zemního plynu z USA, tedy 115 kilotun denně. To je nárůst oproti pouhým 19 % - neboli 35 kilotunám denně - ve stejném měsíci v roce 2021.

V červnu dodaly dodávky z USA do Evropy více plynu, než proudilo ruskými plynovody, jak uvádí Mezinárodní energetická agentura.

Růst světových cen energií je pro velké energetické firmy mimořádně lukrativní. Gunvor, velká obchodní společnost se sídlem ve Švýcarsku, vykázala v první polovině roku rekordní zisky. Rekordního zisku dosáhla také společnost Total, jejíž obchodní divize si vedla velmi dobře.

Segalen i Booth uvedli, že očekávají, že vývoz zemního plynu z USA do Evropy bude pokračovat na podobné úrovni, protože vlády, jako je Německo, se snaží zajistit dodávky tohoto fosilního paliva, které je nezbytné pro vytápění a průmysl.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články