Autor: Adam Spáčil

Téměř tři čtvrtiny veškerého amerického zkapalněného zemního plynu letos putovaly do Evropy, protože se region odklání od ruských dodávek

Od ledna do dubna letošního roku šly do Evropy téměř tři čtvrtiny zkapalněného zemního plynu z USA, loni to byla třetina.

Od ledna do dubna letošního roku šly do Evropy téměř tři čtvrtiny zkapalněného zemního plynu z USA, loni to byla třetina.

Podle údajů ministerstva energetiky, o nichž jako první informovala agentura Bloomberg, se v roce 2022 ztrojnásobí celkové množství LNG vyvezeného do Evropy.

USA nyní tvoří téměř polovinu evropských dodávek zkapalněného zemního plynu, což je přibližně dvojnásobek podílu z roku 2021.

Evropa, která nyní předstihla Asii na pozici hlavního trhu s americkým plynem, se snaží zbavit dodávek z Ruska v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.

Prezident Biden slíbil, že se zasadí o zkapalněný zemní plyn, protože světové mocnosti odsuzují Kreml a odklánějí se od jeho energetiky. Evropa se již potýkala s krizí v dodávkách energie, což dalo USA velký podnět k tomu, aby využily příležitosti.

Podle agentury Bloomberg Spojené státy v roce 2022 zvýšily celkovou produkci zkapalněného zemního plynu, a to o 18 % oproti roku 2021.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články