Zachrání Amerika evropské letecké společnosti?

Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a na své území začnou pouštět cizince s potvrzením o dokončeném očkování a negativním testem na koronavirus. Investoři předpovídají výrazný růst cen akcií leteckých společností a vyzývají k trpělivosti

Chystané uvolnění cestovních omezení do USA vítají evropské letecké společnosti, které zajišťují transatlantické lety do zámoří. Na prohlášení americké vlády okamžitě reagovali také investoři, kteří čekají na oživení letecké dopravy. Krok americké vlády považují za jednu z nejvíce pozitivních změn v cestovním ruchu od počátku covidové pandemie.

První reakce už zaznamenávají i burzy. Například akcie evropské nadnárodní holdingové letecké společnosti IAG (International Consolidated Airlines Group, S.A), která vlastní španělskou Iberii a britskou British Airways, v posledních dnech prudce vzrostly o 21 %. Posilují i ratingy společností Air France-KLM a Deutsche Lufthansa AG a pozitivní hodnocení dostávají i nízkonákladoví dopravci jako je Ryanair Holdings Plc. 

Šéfové leteckých společností se ale raději ještě drží při zemi a pozorně sledují čísla COVID-19. Ve snaze uklidnit cestující, kteří se obávají viru, tlačí na své zaměstnance, aby se nechali očkovat proti covidu. V nejnovějších statistikách přitom vidí naději na oživení a postupný návrat k normálu. Věří, že počet rezervací letů z Evropy přes oceán bude stoupat.

Investoři jsou trpěliví a zatím vyčkávají. Akcie evropských leteckých společností tak stále zůstávají zhruba o 25 % níže než před pandemií a globální znovuotevření letecké dopravy by mohlo být právě tím katalyzátorem, který nastartuje generování zisků.

Pozitivních zpráv přibývá. Údaje shromážděné agenturou Bloomberg naznačují, že sektor by mohl být znovu ziskový zhruba do jednoho roku. Podle Gavina Laundera, manažera fondu Legal & General Investment Management, musí investoři, kteří sledují akcie leteckých společností, věřit, že bude následovat další vlna znovuotevírání hranic. „Myslím, že je zcela jasné, že lidé chtějí cestovat. Takže v určitém okamžiku budou akcie dobrý obchod,“ řekl Lauder.

Podobný názor má i Alasdair McKinnon, hlavní manažer Scottish Investment Trust. „Akcie leteckých společností jsou příběhem příštího roku. Letošek už skončil, protože skončila hlavní prázdninová sezóna,“ řekl.

Sektor cestovního ruchu patří k odvětvím nejhůře zasaženým covidovou pandemií. Světová rada pro cestování a cestovní ruch (WTTC) uvádí, že sektor globálně ztratil 62 milionů pracovních míst. Letecké společnosti byly zasaženy nejvíce a uvolnění amerických pravidel konečně přináší změnu. Vede k nárůstu počtu rezervací z Evropy do USA. Příkladem je Air France-KLM, kde už teď stoupá zájem o letenky na období vánočních svátků.

Zdroje: bloomberg.com, freepik.com

Nejnovější články