4 nejbezpečnější dividendové akcie, které mohou důchodci s jistotou koupit právě teď

Důchodci mohou být v klidu, pokud vlastní tyto pasivní zdroje příjmů, jejichž výnos se pohybuje mezi 1,9 % a 7,6 %.

Důchodci mohou být v klidu, pokud vlastní tyto pasivní zdroje příjmů, jejichž výnos se pohybuje mezi 1,9 % a 7,6 %.

Pro investory je to náročná doba. Během prvních šesti měsíců roku 2022 se indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite propadly o 15 %, 21 % a 30 %. Pro index S&P 500 je to nejhorší začátek prvního pololetí od roku 1970.

Velké poklesy na akciovém trhu jsou známé tím, že prověřují odhodlání investorů, ale pro důchodce, kteří chtějí mít z akcií příjem, mohou být obzvláště znepokojující. Ačkoli je pro seniory důležitý výnos, zásadní je také zachování a/nebo stabilní růst jejich počáteční investice.

Dobrou zprávou je, že existují spolehlivé, časem prověřené dividendové akcie, které svým akcionářům dlouhodobě přinášejí výnosy. Zde jsou čtyři z nejbezpečnějších dividendových akcií, které mohou důchodci bez obav nakupovat již nyní.

Johnson & Johnson: výnos 2,55 %

Pravděpodobně nejbezpečnější dividendovou akcií na světě pro důchodce je zdravotnický konglomerát Johnson & Johnson (JNJ). V dubnu společnost J&J zvýšila základní roční výplatu již 60. rok po sobě.

Důvod, proč jsem se rozhodl prohlásit společnost Johnson & Johnson za nejbezpečnější výnosovou akcii na světě, je prostý: Je to jedna z pouhých dvou veřejně obchodovaných společností, které mají prestižní rating AAA od agentury Standard & Poor's (S&P). S&P je součástí globálního ratingového gigantu S&P Global. V kontextu tohoto ratingu lze říci, že S&P má větší důvěru v to, že společnost J&J bude obsluhovat a splácet svůj nesplacený dluh, než v to, že totéž udělá federální vláda USA, která má rating AA.

Společnost Johnson & Johnson těží kromě své bezchybné úvěrové kvality také z defenzivního charakteru zdravotnického sektoru. Bez ohledu na to, jak dobře či špatně si americká ekonomika a akciový trh vedou, vždy budou existovat lidé, kteří potřebují léky na předpis, zdravotnické prostředky a zdravotnické služby. Právě tato předvídatelnost poptávky pomohla společnosti J&J každoročně zvyšovat svůj upravený provozní zisk po více než tři desetiletí.

Jak jsem již dříve naznačil, provozní model společnosti J&J přináší také dividendy. Většinu svého růstu a provozní marže generuje z farmaceutických výrobků. Značkové léky však mají omezenou dobu exkluzivity prodeje. Proti tomu se společnost J&J může opřít o svůj segment zdravotnických prostředků, který má ideální pozici k tomu, aby využil stárnutí domácí i světové populace.

Enterprise Products Partners: výnos 7,63 %

Druhou výjimečně bezpečnou dividendovou akcií, kterou mohou důchodci nyní bez obav koupit, je provozovatel toku ropy a plynu Enterprise Products Partners (EPD 1,07 %). Společnost Enterprise Products zvýšila výplatu v každém z posledních 23 let a její výnos 7,6 % je nejvyšší na tomto seznamu.

Pro některé důchodce nemusí být představa nákupu čehokoli, co souvisí s ropným a plynárenským průmyslem, příjemná. Koneckonců poptávka po ropě a zemním plynu se v dubnu 2020 propadla z útesu kvůli pandemii COVID-19. Zatímco tento pokles poptávky poškodil společnosti zabývající se těžbou a průzkumem, provozovatelé středního proudu, jako je Enterprise Products Partners, byli před těmito potížemi chráněni.

Společnost Enterprise provozuje více než 50 000 mil přepravního potrubí a 24 zařízení na zpracování zemního plynu a udržuje kapacitu 14 miliard kubických stop zemního plynu. Je to obrovský energetický zprostředkovatel, který se spoléhá na smlouvy s pevnými poplatky. Jinými slovy, kolísající cena energetických komodit nemá vliv na její provozní peněžní toky.

Navíc ukazatel krytí distribuce (DCR) společnosti Enterprise Products Partners nikdy nebyl problémem, a to ani v počátečních fázích pandemie, kdy prudce klesla poptávka po ropě a plynu. Ukazatel DCR popisuje výši distribuovatelného peněžního toku z provozní činnosti v poměru k částce vyplacené akcionářům. Hodnota nižší než 1 by znamenala neudržitelnou výplatu. DCR společnosti nikdy neklesl pod 1,6.

Vzhledem k tomu, že ropa a zemní plyn dosáhnou v roce 2022 několikaletých maxim, poptávka po energetické infrastruktuře by měla i nadále růst.

York Water: výtěžnost 1,93 %

Akcie veřejných služeb jsou často bezpečným útočištěm pro důchodce, kteří touží po stálém příjmu a stabilitě cen akcií. Mezi desítkami podniků veřejných služeb, z nichž si můžete vybírat, jsou akcie vodárenské společnosti s malou kapitalizací York Water (YORW) pravděpodobně nejbezpečnější.

Je pravděpodobné, že jste o společnosti York Water nikdy předtím neslyšeli. To proto, že obsluhuje pouze 51 obcí ve třech okresech v jižní části střední Pensylvánie. Prakticky všechny přírůstky zákazníků společnosti York jsou výsledkem obezřetně provedených akvizic.

Nenechte se však zmást jeho velikostí. Společnost vyplácí svým akcionářům dividendy každý rok od doby, kdy byl prezidentem James Madison. To je 206 let výplat v řadě, což je o 60 let více než u další nejbližší veřejně obchodované společnosti.

Zřejmou předností provozního modelu společnosti York je předvídatelnost poptávky. Bez ohledu na to, zda jste vlastníkem nebo nájemcem, potřebujete vodovodní a kanalizační služby. Poptávka po těchto službách se z roku na rok příliš nemění. Majitelé domů a nájemníci mají také obvykle pouze jednu nebo dvě možnosti výběru poskytovatele veřejných služeb, což dále podporuje myšlenku předvídatelnosti poptávky.

Kromě toho je společnost York Water regulovanou společností, což znamená, že nemůže zvyšovat sazby bez souhlasu státní komise pro veřejné služby v Pensylvánii. Ačkoli to může znít jako problém, zajišťuje to, že společnost York není vystavena nepředvídatelným velkoobchodním cenám.

AT&T: výnos 5,3 %

V neposlední řadě jsou telekomunikační akcie AT&T (T 1,67 %) jednou z nejbezpečnějších akcií, které mohou důchodci nyní bez obav koupit. Výnos AT&T ve výši 5,5 % je přibližně čtyřikrát vyšší než současný výnos indexu S&P 500.

Přestože velké telekomunikační společnosti už nejsou takovým růstovým příběhem jako před dvěma či třemi desetiletími, stále mohou svým akcionářům přinášet prospěch. A rozhodně není na škodu, že vlastnictví chytrého telefonu a bezdrátového připojení se v podstatě stalo základní potřebou.

Největším tahounem růstu společnosti AT&T v dohledné budoucnosti je její snaha o 5G. V roce 2022 a v následujících letech utratí AT&T miliardy za modernizaci své bezdrátové infrastruktury, aby podporovala rychlost stahování 5G. Od posledního významného zvýšení rychlosti bezdrátového stahování uplynulo deset let, což by mělo vést k neustálému cyklu obměny zařízení u spotřebitelů a firem. V konečném důsledku by AT&T měla těžit ze zvýšené spotřeby dat, která je shodou okolností místem, kde společnost generuje své nejšťavnatější marže na bezdrátových službách.

Dalším velkým pozitivem pro AT&T je nedávné vyčlenění obsahové divize WarnerMedia, která byla sloučena s Discovery a vznikla tak společnost Warner Bros. Discovery. Když bylo toto spojení v dubnu uzavřeno, společnost AT&T obdržela hotovostní platbu ve výši 40,4 miliardy USD. Tato hotovost spolu se sníženou výplatou - což stále vede k výše zmíněnému výnosu 5,5 % - by měla společnosti umožnit, aby výrazně snížila svůj nesplacený dluh.

Zdá se, že společnost AT&T, jejíž hodnota je pouze 8násobkem zisků předpovídaných Wall Street v letech 2022 a 2023, má pod svými akciemi vybudovanou bezpečnou základnu.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články