Autor: Adam Spáčil

5 akcií, na které se právě teď zaměřují přední světoví investoři

Není chytré jen kopírovat, co nakupují velcí investoři, ale může být výhodné podívat se na jejich nákupy a hledat slibné investiční nápady.

Není chytré jen kopírovat, co nakupují velcí investoři, ale může být výhodné podívat se na jejich nákupy a hledat slibné investiční nápady.

Podle agentury BNN Bloomberg institucionální investoři a hedgeové fondy prodávají akcie nebývalým tempem. To není příliš překvapivé, protože je jasné, že se nacházíme na medvědím trhu, který je výsledkem toho, že mnoho investorů prodává mnoho akcií, což způsobuje prudký pokles cen akcií.

Přesto ne všichni prodávají. Chytří individuální investoři vědí, že poklesy trhu mohou představovat skvělou příležitost k nákupu, a vědí to i manažeři hedgeových fondů a další špičkoví investoři.

Zde je pět akcií, které nakupují různí velcí investoři.

1. Medtronic

Ray Dalio stojí v čele Bridgewater Associates, jedné z největších, ne-li vůbec největší, hedgeových společností. Největším novým nákupem této společnosti za poslední čtvrtletí byly akcie společnosti Medtronic (MDT 0,94 %), která se specializuje na zdravotnické přístroje. Bridgewater za akcie utratil více než 200 milionů dolarů, což z nich dělá 18. největší podíl společnosti.

Společnost Medtronic, jejíž tržní hodnota nedávno přesáhla 116 miliard dolarů, má mnoho výhod. Společnost se na svých webových stránkách popisuje takto (kurzíva je moje): "Inovujeme řešení, která léčí více než 70 zdravotních potíží, od Parkinsonovy choroby po cukrovku. A přestože naše zdravotnické technologie mění životy dvou lidí každou sekundu, každou hodinu a každý den, očekávejte od nás víc."

Společnost Medtronic má ve svém portfoliu již více než 49 000 patentů a ročně vynakládá více než 2,5 miliardy dolarů na výzkum a vývoj nových produktů a vylepšení stávajících výrobků. Má sice konkurenty, ale jen málo z nich může vynakládat takové prostředky na další růst prostřednictvím inovací. Jednou ze slibných novinek je systém roboticky asistované chirurgie Hugo. Společnost dokonce vyplácí dividendu, která v poslední době vynáší 3 %.

2. Advanced Micro Devices

Jedním z nejbohatších manažerů hedgeových fondů je James Simons ze společnosti Renaissance Technologies, jehož majetek se nedávno odhadoval na 3,4 miliardy dolarů. Jedním z nových nákupů společnosti Renaissance Technologies v posledním čtvrtletí byla společnost Advanced Micro Devices (AMD -0,58 %).

Výrobce čipů, často označovaný jako AMD, je pro mnoho investorů optimistický, protože na začátku roku převzal jiného výrobce čipů Xilinx a očekává se, že poptávka po čipech Xilinx bude vysoká. Technologie Xilinx se často používají například v hyperškálových datových centrech. AMD mezitím zvyšuje svůj podíl na trhu s procesory pro osobní počítače na úkor vedoucí společnosti Intel. V posledním čtvrtletí vzrostly tržby společnosti AMD meziročně o neuvěřitelných 71 %.

3. CSX

Daniela Loeba ze společnosti Third Point Capital se možná bojí mnoho společností, protože je známý jako aktivista. Když v nějaké společnosti zaujme pozici, je velká pravděpodobnost, že bude chtít prosadit změny. V posledním sledovaném čtvrtletí byly největším přírůstkem do majetku Third Point Capital akcie železničního operátora CSX (CSX -0,41 %) v hodnotě čtvrt milionu dolarů.

Cílem společnosti CSX je "stát se nejlépe řízenou železnicí v Severní Americe". Síť společnosti CSX Transportation, která se zaměřuje především na východ USA, zahrnuje přibližně 20 000 kilometrů tratí ve 23 státech, District of Columbia a kanadských provinciích Ontario a Quebec. Podle společnosti žijí téměř dvě třetiny Američanů na jejím servisním území.

Akcie dosahují dobrých výsledků (v prvním čtvrtletí vzrostly tržby meziročně o 21 %). Železniční doprava je sice mimořádně ekonomická, ale není dokonalá, protože přepravované zboží musí v určitém okamžiku opustit koleje a dostat se na místo určení. Proto je slibným krokem, že CSX získala podnik zabývající se nákladní dopravou, který již generuje přibližně 7 % tržeb.

4. IFF

Carl Icahn je také aktivistický investor, a to mnohem známější. V posledním sledovaném čtvrtletí byla jedinou jeho novou pozicí pozice ve společnosti International Flavors & Fragrances (IFF -1,14 %), do které investoval 84,6 milionu dolarů.

Tato společnost, jejíž kořeny sahají až do roku 1889, sice není známá, ale je to společnost z žebříčku Fortune 500, která dodává příchutě, vůně a další produkty na trhy s potravinami a nápoji, parfémy, domácí a osobní péčí a zdravím a wellness. V prvním čtvrtletí vzrostly její tržby o 31 % oproti předchozímu roku, mimo jiné díky fúzi s podnikem společnosti DuPont, který se zabývá výživou a biologickými vědami.

5. Chevron

Warren Buffett, který je mnohými považován za největšího investora na světě, zvýšil hodnotu své společnosti Berkshire Hathaway za 56 let v průměru o 20 % ročně. Podle posledního hlášení 13F společnost Berkshire v posledním čtvrtletí zvýšila svůj podíl v ropném gigantu Chevron (CVX -4,57 %) o 316 %, tedy více než čtyřnásobně. Berkshire nyní vlastní něco přes 8 % Chevronu.

V prvním čtvrtletí společnost Chevron zaznamenala meziroční nárůst celkových příjmů o neuvěřitelných 70 %. Mnohým ropným společnostem se v poslední době daří, zejména v oblasti těžby a produkce. Vzhledem k tomu, že se Američané potýkají s nebývale vysokými cenami pohonných hmot, někteří se ptají, zda vláda zasáhne a omezí ziskovost. Přesto Chevron a další velké ropné společnosti investují do obnovitelných zdrojů energie a jejich činnost je mnohostranná, takže je pravděpodobné, že dlouhodobě přežijí.

To je jen několik společností, které v poslední době nakupují velcí investoři. Vzhledem k tomu, že mnoho akcií v posledních měsících prudce kleslo, mohou se některé z výše uvedených obchodovat na ještě nižších úrovních, než když je tito investoři kupovali. Pokud vás některé z nich zaujmou, prozkoumejte je hlouběji a ujistěte se, že se hodí do vašeho portfolia.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články