Autor: Radka Guzi

Akcie Didi prudce rostou navzdory plánu na stažení akcií z USA

Akcie společnosti Didi v pátek v předtržním obchodování v USA vyletěly až o 14 %.

Akcie společnosti Didi v pátek v předtržním obchodování v USA vyletěly až o 14 %. Didi ovšem plánuje své stažení z newyorské burzy. Čínská společnost pro přepravu cestujících Didi je připravena místo toho usilovat o kotaci v Hongkongu. Její akcie vyletěly v pátek 3. prosince o 14 % poté, co společnost oznámila, že se plánuje stáhnout z burzy z New York Stock Exchange a místo toho pokračovat v kotaci v Hongkongu.

Akcie

Akcie čínského giganta, který byl založen v roce 2012 v Pekingu, byly sužovány regulačními potížemi v jeho domovské zemi již od první veřejné nabídky akcií v USA začátkem tohoto roku. Akcie klesly asi o 40 % od původní kotační ceny. Cena akcií Didi byla naposledy o 6 % v pátek těsně po 6:00 ET. Společnost ve čtvrtek uvedla, že se stáhne z americké burzy a zahájí přípravy na samostatnou kotaci v Hongkongu. Americké akcie mají být podle prohlášení převedeny na volně obchodovatelné akcie na jiné mezinárodní burze.

Investoři mohou doufat v hladký přechod akcií Didi kótovaných v USA do Hongkongu. Krok Didi pokračovat ve vyřazení z burzy vylučuje riziko, že k tomu budou regulační orgány nuceny.

Odhady analytiků

Analytici se domnívají, že akcie Didi pravděpodobně z technických důvodů prudce rostou. Prodejci s krátkodobým horizontem, kteří sázejí na cenu propadu akcií, se podle analytiků mohou rozhodnout opustit své pozice pomocí nákupních příkazů než hrát vyčkávací hru. Riziko vyřazení z burzy by mohlo vyvolat některé obchody s technickým krytím, protože shorts se mohou snažit uzavřít své pozice spíše než řešit potíže s čekáním na vyřazení z burzy s depozitáři.

Daniel Ives, generální ředitel Wedbush Securities, uvedl, že stažení akcií bylo jen dalším černým okem pro čínské technologické akcie.

Čínský technologický zásah

Regulátoři v Pekingu napínají svaly ve snaze udržet velké čínské internetové společnosti v souladu s legislativou. Omezování začalo se zakladatelem Alibaby Jackem Ma a jeho fintech společností Ant Group, jejíž IPO bylo pozastaveno koncem loňského roku po kritických komentářích čínského technologického miliardáře o regulátorech.

Pekingský technologický zásah se brzy přesunul do jiných oblastí, včetně propagace. Čínští regulátoři údajně vyjádřili obavy ohledně bezpečnosti Didiho dat před červnovým IPO společnosti. Dva dny po svém debutu byla Didi zasažena recenzí od pekingské agentury pro kyberprostor. O týden později úředníci nařídili čínským obchodům s aplikacemi, aby odstranily hlavní aplikaci Didi.

Podle zprávy Bloomberg z minulého týdne požádali čínští regulátoři vedení firmy, aby přišli s plánem na stažení z USA, Didi to tehdy odmítla komentovat.

Mezitím se Washington také snaží zpřísnit omezení pro čínské společnosti plující na amerických burzách. Ve čtvrtek Komise pro cenné papíry a burzu USA dokončila pravidla, která jí umožňují vyřadit zahraniční akcie z důvodu nesplnění požadavků auditu.

Zdroje:

cnbc.com

freepik.com

Nejnovější články