Americké akcie zaznamenaly velký obrat a vyskočily o 2 % poté, co zářijová inflace dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1982

Akcie v USA ve čtvrtek klesly a poté vzrostly poté, co zářijová zpráva o indexu spotřebitelských cen ukázala, že inflace nadále dosahuje úrovní, které nebyly zaznamenány za posledních čtyřicet let.

Měsíční inflace dosáhla 0,4 %, což je dvojnásobek očekávání růstu o pouhých 0,2 %. V meziročním srovnání CPI vzrostl o 8,2 %, což bylo nad odhady, které předpokládaly růst o 8,1 %. I při vyloučení cen potravin a energií vzrostl CPI meziměsíčně o 0,6 %, což předčilo odhady na růst o 0,4 %.

Horká zpráva o CPI smazala veškeré naděje, že Fed v dohledné době upustí od agresivního zvyšování sazeb. Podle nástroje CME FedWatch Tool se nyní očekává, že Fed v listopadu i prosinci zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů.

Šoková zpráva o CPI vymazala ranní zisky na trhu, když index S&P 500 krátce vzrostl o zhruba 1 % poté, co britská vláda signalizovala zrušení svých plánů na snížení daní.

"V jednom řádku: "Příšerné," uvedl pro Insider hlavní ekonom společnosti Pantheon Macro Ian Shepherdson. "Tlak na pokles inflace je patrný všude kromě inflačních čísel."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články