Kryptoměny by mohly způsobit v budoucnu velké ekonomické zhroucení, varuje centrální banka v Londýně

Ve středečním projevu Jon Cunliffe z centrální banky v Londýně přirovnal tempo růstu trhu s kryptoměnami z 16 miliard dolarů před pěti lety na 2,3 bilionu dolarů dnes, k trhu s hypotékami v roce 2008, která tehdy činila 1,2 bilionu dolarů.

Zástupce guvernéra z centrální londýnské banky pro finanční stabilitu Jon Cunliffe varoval, že pokud nebudou zavedeny přísné předpisy, kryptoměny by mohly brzy vyvolat globální finanční krizi.

Ve středečním projevu Cunliffe přirovnal tempo růstu trhu s kryptoměnami z 16 miliard dolarů před pěti lety na 2,3 bilionu dolarů dnes, k trhu s hypotékami 1,2 bilionu dolarů v roce 2008.

"Když něco ve finančním systému roste velmi rychle a převážně v neregulovaném prostoru, orgány finanční stability se musí sejít a být na pozoru," řekl.

Cunliffe uznal, že vláda a regulační orgány si musí dávat pozor, aby nepřeceňovaly a neklasifikovaly nové přístupy pouze jako „nebezpečné“ jednoduše proto, že se liší, a také poznamenal, že krypto technologie nabízejí vyhlídku na „radikální vylepšení“ finančních služeb.

Tvrdil však, že ačkoli rizika finanční stability zůstávají prozatím omezená, současné aplikace s kryptoměnou představují problém finanční stability, protože většina „nemá žádnou vnitřní hodnotu a je náchylná k velkým cenovým korelacím“.

Bitcoin a Ethereum, dvě největší kryptoměny, se na začátku letošního roku propadly o více než 30% (než se znovu zotavily) a od svého vzniku se ukázaly jako extrémně volatilní.  Jejich hodnota je náchylná k řadě externích spouštěčů, od komentářů generálního ředitele Tesly Elona Muska až po zásahy regulace ze strany čínské vlády.

"Kryptosvět se začíná propojovat s tradičním finančním systémem a jsme svědky vzniku spekulačních hráčů”,řekl Cunliffe.

Jeho komentáře se shodují s výrokem guvernéra Londýnské centrální banky Andrewem Baileyem, který varoval, že investoři v kryptoměně by měli být připraveni přijít o všechny své peníze kvůli nedostatku „vnitřní hodnoty“ aktiv.Britský úřad pro finanční chování také varoval před rizikovou povahou kryptoměnových investic.


Cunliffe uvedl, že riziko pro finanční stabilitu by mohlo rychle růst, pokud se trh bude i nadále rozvíjet takovým tempem a rozsah těchto rizik bude přímo úměrný rychlosti reakce na tento růst regulačních orgánů a vlád.


Cena bitcoinů za jediný den klesla o 10% (celkem došlo k asi 30ti podobných případů,přičemž největší z nich byl pokles o téměř 40% po kybernetickém incidentu na Seychelách).

"Otázkou do budoucna je, co by mohlo z takových událostí vyplynout, pokud kryptoměna nadále poroste ve velkém, pokud se totiž bude i nadále více integrovat do tradičního finančního sektoru a bude-li pak investiční strategie stále komplexnější?"  Řekl Cunliffe.

Ústředním bodem toho, zda systém dokáže absorbovat velké cenové korekce závisí především na propojenosti a pákovém efektu, což oslabí některé investory bolestivými ztrátami, ale zabrání se tím dopadu na ekonomiku ,tvrdil Cunliffe.

Něco podobného bylo přítomno na trhu hypoték před rokem 2008, což umožnilo převratné efekty, které však bohužel v konečném důsledku srazily globální ekonomiku na kolena.

"Ačkoli kryptoměnové financování funguje novými způsoby, dobře navržené standardy a regulace by mohly a měly by umožnit řízení rizik v kryptosvětě, protože jsou řízena ve světě tradičních financí," řekl Cunliffe.

Mnoho regulačních orgánů na celém světě zahájilo práci na vytvoření rámce veřejné politiky, jehož prostřednictvím by bylo možné řídit exponenciální růst této měny, ale Cunliffe dodal, že toto je nutné velmi bedlivě sledovat.

Technologie a inovace vedly ke zlepšení financí v celé historii.Krypto technologie nabízí skvělou příležitost. Jak už kdysi Ralph Waldo Emerson řekl: „Pokud si postavíte lepší past na myši, svět se vám do ní chytí sám.Ale musí to být opravdu lepší past na myši, a ne ta, která jednoduše pracuje na snížení standardů - nebo ta která nezavádí vůbec žádné standardy."

 

 

Zdroje: cnbc.com, freepik.com

Nejnovější články