Autor: Petr Jůn

Apple jako první americká společnost dosáhl tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů

Společnost Apple v pondělí během obchodování krátce dosáhla tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů, ale poté klesla zpět pod tuto hranici. Apple tuto hranici překonal, když cena jeho akcií dosáhla 182,86 USD.

Společnost Apple v pondělí během obchodování krátce dosáhla tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů, ale poté klesla zpět pod tuto hranici. Apple tuto hranici překonal, když cena jeho akcií dosáhla 182,86 USD.

Tento milník je převážně symbolický, ale ukazuje, že investoři jsou nadále nakloněni akciím společnosti Apple a její schopnosti růst. Společnost Apple během pondělního vnitrodenního obchodování vzrostla o více než 2 % na cenu za akcii těsně pod 182 dolarů poté, co krátce dosáhla hranice 3 bilionů dolarů.

Při tržní hodnotě 3 bilionů dolarů Apple ztrojnásobil své ocenění za méně než čtyři roky. A analytici vidí spoustu prostoru pro další růst.

Společnost Apple ve svých výsledcích za čtvrté čtvrtletí vykázala meziroční růst ve všech kategoriích svých produktů, přičemž tržby meziročně vzrostly o 29 %. I když je iPhone stále největším tahounem prodeje, služby společnosti Apple meziročně vzrostly o 25,6 % a během čtvrtletí přinesly tržby přesahující 18 miliard dolarů.

V prosinci například Katy Hubertyová z Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu společnosti Apple ze 164 na 200 dolarů a ponechala ekvivalent nákupního ratingu s odůvodněním, že nové produkty jako virtuální realita a náhlavní soupravy s rozšířenou realitou ještě nejsou zapracovány do ceny akcií.

Hubertyová rovněž uvedla, že očekává, že tržby App Store společnosti Apple překonají prognózy Morgan Stanley pro toto čtvrtletí a že Apple během prosincového čtvrtletí dodá 83 milionů kusů, což je o 3 miliony více, než se předpokládalo.

Společnost Apple během svátků prodala 27 milionů párů svého nejnovějšího modelu sluchátek AirPods, čímž dosáhla 20% meziročního růstu v oblasti nositelné elektroniky společnosti Apple během čtvrtletí, uvedl v pondělní poznámce analytik Ming-Chi Kuo ze společnosti TFI Asset Management Limited.

Analytik společnosti Wedbush Daniel Ives v neděli napsal, že tato značka je "přelomovým okamžikem", ale má další prostor k růstu, zejména proto, že Ives oceňuje podnikání společnosti Apple v oblasti služeb na 1,5 bilionu USD.

Investoři se na Apple obrátili jako na bezpečný přístav i během nedávné nejistoty na trhu díky jeho silné rozvaze a obrovskému cash flow, které využívá k investicím do nových produktů, zpětnému odkupu akcií a k navracení kapitálu akcionářům prostřednictvím dividend.

Apple se stal první veřejně obchodovanou americkou společností, která 2. srpna 2018 během vnitrodenního obchodování dosáhla tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů. O něco více než dva roky později, 19. srpna 2020, dosáhla ocenění 2 biliony dolarů.

Kolegové společnosti Apple nejsou daleko za ní. Hodnota Microsoftu se pohybuje kolem 2,5 bilionu dolarů, Amazon má tržní kapitalizaci kolem 1,75 bilionu dolarů a tržní ocenění Googlu se jen těsně blíží 2 bilionům dolarů.

Akcie společnosti Apple v roce 2021 vzrostly o 34 %.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články