Ceny komodit od mědi po pšenici se propadají - a to by mohlo globální inflaci změnit v deflaci, tvrdí SocGen

Ceny přírodních zdrojů, od ropy přes kovy až po pšenici, se propadly z letošních maxim a rychlé zpomalení pravděpodobně povede v nadcházejících měsících k deflačnímu období, které bylo dosud horkým inflačním prostředím.

Ceny přírodních zdrojů, od ropy přes kovy až po pšenici, se propadly z letošních maxim a rychlé zpomalení pravděpodobně povede v nadcházejících měsících k deflačnímu období.

To je názor spolušéfa globální strategie Societe Generale Alberta Edwardse, který se ve čtvrtek zveřejněném komentáři věnoval "ohromujícímu kolapsu" komoditního komplexu v posledních dvou týdnech.

Měď, která slouží jako ukazatel ekonomického zdraví, se koncem června dostala do medvědího trhu, což zvýraznilo obavy, že světová ekonomika se dostává do krize.

Podle Edwardse se průmyslový kov propadl o více než 20 % od nedávného maxima v květnu, kdy dosáhl hodnoty přibližně 4,35 dolaru za libru, a "překvapivě" se na poklesu cen komodit podílely i ceny zemědělských produktů. Ceny kukuřice ztratily téměř 30 % z květnového maxima. Sója a pšenice se za zhruba dva měsíce propadly o 16 %, respektive 35 %.

"Zkrátka a dobře, inflace cen potravin v USA se propadne do deflace, stejně jako tomu bylo v letech 2008/9," napsal Alberts ve čtvrteční poznámce. "Totéž by se mělo stát s ropou, pokud dojde ke globální recesi navzdory válce na Ukrajině."

"A to bude v příštích šesti měsících velké překvapení. S poklesem cen komodit - odrážejícím postupující globální recesi - se celkové indexy spotřebitelských cen po celém světě zhroutí a s nimi i vyprávění o inflaci (i když se může ukázat, že oddechový čas je dočasný)," uvedl. Takový krok by pravděpodobně vyvolal pokles výnosu amerických desetiletých státních dluhopisů zpět pod 1 %. V pátek byl výnos na úrovni 2,9 %.

V USA dosáhla celková inflace v největší světové ekonomice v květnu 8,6 %, což představuje 41leté maximum, a to zejména v důsledku prudkého růstu cen energií, bydlení a potravin. Úřad pro sčítání lidu uvedl, že index potravin za 12 měsíců končících květnem vyskočil o 10,1 %, což je první nárůst o nejméně 10 % od března 1981.

Také inflace v eurozóně dosáhla v červnu 8,6 % a v celé Asii inflace prudce rostla. Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) v červenci vydala třetí zvýšení úrokových sazeb v řadě, aby zkrotila inflaci. Boj Federálního rezervního systému proti rostoucím spotřebitelským cenám jej letos přiměl ke zvýšení výpůjčních sazeb z výchozí hodnoty 0 % do rozpětí 1,25 až 1,75 %, přičemž na červencovém zasedání pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení sazeb o 50 nebo 75 bazických bodů.

Objevují se náznaky, že investoři očekávají zpomalení inflace v USA. Inflační očekávání vyjádřená prostřednictvím pětileté zlomové sazby tento týden klesla na 2,5 %, což je výrazně pod projekcemi, které v březnu předpokládaly hodnotu nad 3,5 %.

Edwards upozornil ty, kteří se domnívají, že za propadem cen komodit stojí uzavírání spekulativních pozic hedgeových fondů, na index CRB Raw Industrials Spot, který minimalizuje vliv spekulativní aktivity hedgeových fondů na tento index. "I ten se propadl," řekl.

Ropa West Texas Intermediate a mezinárodní ropa Brent se v pátek obchodovaly nad hranicí 100 dolarů za barel poté, co v posledních seancích klesly pod tuto cenu.

"Ceny ropy se loni touto dobou pohybovaly mezi 75 a 80 dolary [za barel], takže nebude třeba velkého poklesu, abychom se dostali do meziročního deflačního prostředí," řekl Edwards.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články