Foto: Unsplash

Až do jaké výše může vyhnat cenu ropy zákaz vývozu z Ruska?

Vyhlídka na omezení ruského exportu energie by mohla podle Westbeck Capital Management poslat cenu ropy nad 200 dolarů za barel.

Tento hedgeový fond se sídlem v Londýně patří mezi nejlepší z těch, co se zaměřují po ruské invazi na Ukrajinu na rozšíření okruhu zemí, kde se dá těžit a obchodovat ropa.

V dopise investorům společnost Westbeck uvedla, že trvalé zhoršení ruského vývozu ropy spojené s destrukcí poptávky pravděpodobně vyžene ceny za barel do rozmezí 150 až 175 USD a může přestřelit dokonce i výši 200 USD, což je téměř dvojnásobek současné ceny. V dopise se také uvádí, že prudký nárůst ceny by mohl zase podnítit vzrůst inflace a potenciálně i donutit Federální rezervní systém zastavit zvyšování sazeb.

"Ropné a akciové trhy nejsou pro takový scénář vůbec připraveny, i když podle našeho názoru jsou šance na něj vysoké," uvedla dále firma ve svém dopise. "Věříme, že investoři by měli přemýšlet o pojistkách proti tomuto výsledku."

Mluvčí společnosti Westbeck, kterou řídí Jean-Louis Le Mee a William Smith, obsah dopisu potvrdil. Fond Westbeck Energy Opportunity Fund v únoru podle odhadů vzrostl o 3,8 % a v březnu zatím o 5,4 %, čímž se zvýšily prozatímní letošní zisky na 17,4 %. Společnost spravuje aktiva ve výši 380 milionů dolarů.


 

Ceny komodit od ruské invaze na Ukrajinu prudce vzrostly

  

V případě pokud přijde recese vyvolaná prudkým nárůstem ceny ropy, tak pak ropa vypadá jako výhodnější a lepší investice než ropné akcie, tvrdí Westbeck. V rámci akcií firma uvedla, že je lepší upřednostnit společnosti poskytující služby na ropných polích.

Bloomberg Commodity Spot Index, který sleduje futures na energie, kovy a plodiny, vyskočil na nejvyšší hodnotu za více než sedm let. Ropa Brent se v pátek obchodovala nad 110 dolary za barel a přiblížila se tak vrcholu z roku 2014.


 

Zdroje: bloomberg.com; unsplash

Podobné články