Autor: Filip Kejval

Německo tvrdí, že jeho energetická krize může vyvolat nákazu podobnou té Lehmanově, protože se země posunula k přídělovému systému zemního plynu

Německo varovalo, že energetická krize v zemi může vyvolat "Lehmanův efekt" v celém sektoru veřejných služeb, protože se přiblížilo k zavedení přídělového systému zemního plynu.

Německo varovalo, že energetická krize v zemi může vyvolat "Lehmanův efekt" v celém sektoru veřejných služeb, protože se přiblížilo k zavedení přídělového systému zemního plynu.

Německo - největší evropská ekonomika - ve čtvrtek zahájilo druhou z tří fází svého krizového plánu pro dodávky plynu poté, co Rusko zpomalilo dodávky do země a prohloubilo obavy z energetické krize. Tyto obavy z dodávek již způsobily, že futures na evropský zemní plyn od počátku roku vzrostly o 85 %.

V rámci druhé fáze německého plánu pro stav nouze v plynárenství mohou energetické společnosti přenést zvýšení cen na zákazníky. Vláda zatím s uplatněním této klauzule otálí. Habeck však uvedl, že by mohla být uplatněna, pokud by krize v dodávkách a zvyšování cen přetrvávaly, protože dodavatelé energie, kteří nakupují energii na velkoobchodním trhu, vykazují ztráty a mnozí by v důsledku toho mohli nakonec zkrachovat.

"Pokud se tento mínus zvětší natolik, že už ho nebudou moci unést, hrozí, že se celý trh v určitém okamžiku zhroutí - tedy že v energetickém systému nastane Lehmanův efekt," řekl podle překladu agentury Bloomberg na tiskové konferenci německý ministr hospodářství Robert Habeck. Habeck měl na mysli finanční společnost Lehman Brothers, která v roce 2008 vyhlásila bankrot v souvislosti s krizí rizikových hypoték - ta se přelila a způsobila globální finanční krizi.

Podle ministerstva hospodářství tvoří zemní plyn přibližně čtvrtinu energetického mixu země. Přibližně 35 % z tohoto celkového množství pochází z Ruska.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom od minulého týdne snížil dodávky zemního plynu plynovodem Nord Stream do Německa, který vede i do zbytku Evropy, o více než polovinu s odvoláním na zastavení zařízení v Kanadě v důsledku sankcí kvůli válce na Ukrajině.

Snížení spotřeby nemusí Německo nyní zasáhnout tak silně jako v zimě, protože v létě spotřeba obvykle klesá. V Evropě však nyní panují letní vedra, která zvyšují poptávku po zemním plynu pro chladicí systémy. Rozhodnutí Ruska omezit dodávky vyvolává otázky, jak se region může připravit na klíčové zimní měsíce, kdy je spotřeba mnohem vyšší.

"Situace je vážná a zima přijde," varoval Habeck podle prohlášení německého ministerstva hospodářství. "Bude to kamenitá cesta, kterou nyní musíme jako země projít. I když to ještě pořádně necítíte: jsme v plynové krizi. Plyn je nyní nedostatkovým zbožím."

Pokud se situace zhorší, může Německo podle plánu ministerstva hospodářství přistoupit v krajním případě k přídělovému řízení plynu. Německé průmyslové sdružení BDI uvedlo, že recese by byla nevyhnutelná, pokud by byly zastaveny dodávky ruského zemního plynu, uvedla v úterý agentura Reuters.

"Nesmíme si nic nalhávat: omezení dodávek plynu je Putinův ekonomický útok na nás," uvedl Habeck ve středečním prohlášení. "Je to jasná Putinova strategie, jak vyvolat nejistotu, zvýšit ceny a rozdělit nás jako společnost. Budeme se proti tomu bránit."

Moskva trvá na tom, že přerušení dodávek bylo technického rázu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že je "zvláštní", když Německo tvrdí, že přerušení dodávek zemního plynu bylo politicky motivováno, uvedla agentura AFP.

Německo znovu spouští některé uhelné elektrárny, aby se vypořádalo s energetickou krizí, což je významný krok, protože země plánuje do roku 2030 postupně přestat používat uhlí - nejšpinavější fosilní palivo s největšími emisemi uhlíku. Plánuje také zvýšit dovoz zkapalněného zemního plynu - superchlazené verze paliva, kterou lze přepravovat na velké vzdálenosti pomocí lodí.

Německo se chce do roku 2024 zbavit dovozu zemního plynu z Ruska, uvedl Habeck v tiskové zprávě z 25. března.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články