Autor: Petr Jůn

Ray Dalio radí, jak se připravit na nadcházející krizi

Ray Dalio v minulosti úspěšně předvídal finanční krizi v roce 2008. Nyní varuje před blížící se novou ekonomickou katastrofou.

Ray Dalio je 72letý miliardář a investor, který z Bridgewater Associates vybudoval největší hedgeový fond na světě. V minulosti úspěšně předvídal finanční krizi v roce 2008. Poté předpověděl dlouhodobé finanční zatížení americké ekonomiky v důsledku pandemie Covid. Nyní varuje před blížící se novou ekonomickou katastrofou.

Dalio ve své nejnovější knize "Principy, jak se vypořádat s měnícím se světovým řádem" napsal, že americké pokusy učinit Čínu a její kulturu "američtější" by se nakonec mohly vymstít a vyvolat konflikt. "Myslím, že nám hrozí válka s Čínou a z velké části to bude kvůli nedorozumění" uvedl. Navíc řekl, že budoucí katastrofy jsou podle historických vzorců za posledních 500 let nevyhnutelné. Pokud ekonomiku nezlikviduje nadcházející americko-čínský konflikt, stane se tak kvůli něčemu jinému.

Studie společnosti Moody's Analytics zjistila, že obchodní válka, kterou v roce 2018 zahájila Trumpova administrativa a která vedla v americké společnosti ke snižování mezd, snižování ziskových marží a zvyšování spotřebitelských cen, stála Američany jen během prvního roku nejméně 300 000 pracovních míst. Loňská studie Federální rezervní banky v New Yorku zjistila, že obchodní válka stála americké společnosti 1,7 bilionu dolarů tržní kapitalizace. "Pokud si děláte starosti, nemusíte se bát. A pokud si starosti neděláte, musíte se bát” řekl Dalio v rozhovoru pro CNBC. Obavy vás podle něj podněcují k tomu, abyste se důkladně podívali na svá osobní rizika - a povzbuzují vás k tomu, abyste proti nim zakročili.

Prvním krokem, který je potřeba udělat, je podle Dalia posouzení vaší současné investiční strategie - pokud nějakou máte - a zjištění, kolik týdnů byste mohli finančně přežít, kdybyste přišli o práci. "Vždy se vyplatí zjistit, jaký je nejhorší možný scénář, a pojistit se proti němu," uvedl. Stejně tak radí, abyste svá finanční rizika měřili v inflaci, nikoli v dnešních dolarech. Máte-li například hotovost na spořicím účtu, pravděpodobně se její hodnota zvyšuje jiným tempem než u ostatních investic, protože je “zdaněna” inflací.

Další radou je ujištění se, že nemáte všechny peníze na jednom místě. "Hotovost není bezpečná investice.” Jeho návrh zní: vytvořit co nejrozmanitější portfolio - od dluhopisů s inflačním indexem, které Dalio doporučil nad běžné dluhopisy, až po fyzická aktiva, jako je zlato. Vaše portfolio by mohlo zahrnovat i digitální aktiva, jako jsou kryptoměny. To je paradox, protože Dalio kryptoměny dlouhá léta kritizoval. Podle jeho nynějších slov se jedná o zajišťovací sázku, uzavřenou výhradně za účelem diverzifikace. "Vyzývám ty, kteří mají rádi bitcoin - nebo ty, kteří mají rádi zlato -, aby z toho nedělali rozhodnutí typu "všechno nebo nic"," řekl.

Závěrem je důležité uvést, že ani Daliovy předpovědi nejsou fakta: i on se již dříve mýlil. To jak si jeho slova přeberete je výhradně na Vás. Každopádně za zamyšlení se nad touto hrozbou a Vaší investiční strategií to rozhodně stojí.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články