Autor: Adam Spáčil

Rusko tvrdí, že neobnoví tok zemního plynu klíčovým plynovodem do Evropy, dokud "kolektivní Západ" nezruší sankce proti zemi

Kreml se v pondělí nejostřeji vyjádřil k přerušení dodávek ruského zemního plynu do Evropy klíčovým plynovodem Nord Stream 1 a uvedl, že dodávky nebudou obnoveny, dokud "kolektivní Západ" nezruší sankce proti Moskvě.

Kreml se v pondělí nejostřeji vyjádřil k přerušení dodávek ruského zemního plynu do Evropy klíčovým plynovodem Nord Stream 1 a uvedl, že dodávky nebudou obnoveny, dokud "kolektivní Západ" nezruší sankce proti Moskvě.

"Problémy s dodávkami plynu vznikly kvůli sankcím, které na naši zemi uvalily západní státy, včetně Německa a Británie," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov během konferenčního hovoru, informovala v pondělí agentura Reuters.

"Vidíme neustálé pokusy přehodit odpovědnost a vinu na nás. Kategoricky to odmítáme a trváme na tom, že kolektivní Západ - v tomto případě EU, Kanada, Velká Británie - nese vinu za to, že situace dospěla do bodu, ve kterém se nyní nachází," dodal Peskov podle agentury Reuters.

Peskov podle listu dodal, že Nord Stream 1 "určitě" obnoví své dodávky do Evropy, pokud budou sankce zmírněny.

Předtím, než ruský státní plynárenský gigant Gazprom minulý pátek zcela vypnul své dodávky, již několik měsíců zpomaloval toky zemního plynu prostřednictvím Nord Streamu 1. V současné době je však již v provozu pouze jeden plynovod. Společnost i Kreml důsledně trvaly na tom, že ke zpomalení toku plynu došlo z technických důvodů.

Úplné zastavení Nord Streamu 1 způsobilo, že referenční nizozemský futures kontrakt na zemní plyn vzrostl v pondělí během jediného dne o celých 36 %.

Rusko dodává do Evropy přibližně 40 % zemního plynu, který je z větší části přepravován plynovody. V roce 2021 Rusko vyvezlo do Evropy asi 155 miliard metrů krychlových tohoto paliva - podle agentury Reuters více než třetina z toho pocházela z plynovodu Nord Stream 1.

Po odstavení Nord Streamu 1 zůstávají jen dvě sítě dopravující zemní plyn do Evropy: jedna proudí přes Ukrajinu - i když dodávky byly kvůli tamní válce zpomaleny - a plynovod TurkStream, který vede z Ruska do Turecka a funguje normálně.

"Trh bude nyní pravděpodobně stále nervóznější, pokud jde o toky přes Ukrajinu i TurkStream," napsal v pondělí Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie v ING Bank.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články