Sibiř bude v příštích třech desetiletích plná investičních příležitostí, pokud se tam dostanete hned po válce

Rusko je sice nyní ve válečné vřavě - ale investice do něj mohou po skončení konfliktu s Ukrajinou "překvapit na druhou stranu", uvedl v pondělí na konferenci Forbes Global CEO v Singapuru manažer fondu z Hongkongu.

Rusko je sice nyní ve válečné vřavě - ale investice do něj mohou po skončení konfliktu s Ukrajinou "překvapit na druhou stranu", uvedl v pondělí na konferenci Forbes Global CEO v Singapuru manažer fondu z Hongkongu.

"Všechna tato rozsáhlá území na Sibiři budou v příštích třech desetiletích největší a nejproduktivnější zemědělskou půdou na světě. Budou potravinářskou velmocí," řekl Cheah Cheng Hye, jeden z hlavních investičních ředitelů společnosti Value Partners Group, která spravuje aktiva v hodnotě přibližně 7 miliard dolarů.

Změny klimatu mají negativní dopad na výnosy plodin, nutriční kvalitu hlavních obilovin a produktivitu hospodářských zvířat. Na Sibiři se však nacházejí jedny z největších světových rezerv nevyužívané orné půdy s potenciálem pro obrovské farmy, napsali v roce 2019 v časopise The Diplomat odborníci na zemědělství Maarten Elferink a Florian Schierhorn.

"Rusko by mohlo být klíčovým vítězem globálního oteplování," řekl Cheah. Více než dvě třetiny klientů společnosti Value Partners sídlí v Číně a Hongkongu.

Cheah hovořil o nečekaných investičních příležitostech, které by mohly "překvapit na vzestupu".

"Právě teď Rusko není pro investory dobrou zprávou, ale podívejte se na něj z dlouhodobějšího hlediska," řekl Cheah.

Ačkoli se Cheahovo doporučení může zdát jako extrémní kontrariánský obchod, Sibiř je pro investory obrovskou surovinou.

Sibiř je rozsáhlý region - tvoří asi tři čtvrtiny rozlohy Ruska - a nachází se v něm rozsáhlá ložiska ropy a zemního plynu a zemědělská půda.

Ještě před válkou na Sibiř proudily investice z Číny, přičemž od listopadu 2019 bylo čínským občanům prodáno nebo pronajato nejméně 865 000 akrů zemědělské půdy, což představuje 16 % sibiřské půdy využívané k zemědělství, uvedl ruský servis BBC na základě údajů ze státního pozemkového registru.

Čína navíc neodsoudila Moskvu kvůli válce na Ukrajině. V únoru Čína schválila dovoz pšenice ze všech ruských regionů, což pro hlavního vývozce této obiloviny představuje alternativní trh. Obchod mezi Čínou a Ruskem vzrostl za prvních osm měsíců roku 2022 o 31 %.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články