Tesla byla vyřazena z indexu S&P 500 ESG, přestože vyrábí produkty s nulovými emisemi

Akcie společnosti Tesla byly ve středu vyhozeny z indexu S&P 500 ESG navzdory jejímu zaměření na výrobu elektrických vozidel, solárních panelů a baterií.

Akcie společnosti Tesla byly ve středu vyhozeny z indexu S&P 500 ESG navzdory jejímu zaměření na výrobu elektrických vozidel, solárních panelů a baterií.

S&P Global tento týden provedl čtvrtou roční rebalanci udržitelně zaměřeného indexu s velkou kapitalizací. Index S&P 500 ESG drží 308 akcií a mezi jeho největší čtyři akcie počítá Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet.

Ale Tesla, která je pátým největším holdingem v indexu S&P 500, nebyla podle S&P Global způsobilá k zařazení do indexu ESG kvůli nízkému skóre S&P DJI ESG. Toto skóre kleslo u spodních 25 % jejích konkurentů v průmyslové skupině. Tesla se připojuje k Berkshire Hathaway, Johnson & Johnson a Meta Platforms jako největší společnosti podle tržní kapitalizace, které byly vyloučeny z indexu.

"ESG je nehorázný podvod! Hanba S&P Global," reagoval na vývoj na Twitteru generální ředitel Tesly Elon Musk. "Exxon je hodnocen v první desítce nejlepších na světě v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a správy (ESG) podle S&P 500, zatímco Tesla se do seznamu nedostala. ESG je podvod. Bylo použito jako zbraň falešnými bojovníky za sociální spravedlnost," dodal Musk.

Při hlubším zkoumání bylo několik důvodů, proč byly akcie Tesly vyloučeny z indexu navzdory jejímu závazku přejít svět k čistší energii, uvádí S&P Global.

"Za prvé a především, průmyslová skupina GICS, ve které je Tesla hodnocena, zaznamenala celkový nárůst svého průměrného skóre S&P DJI ESG. Takže zatímco skóre ESG společnosti Tesla zůstalo meziročně poměrně stabilní, bylo posunuto dále v žebříčcích," vysvětlila společnost S&P Global v příspěvku.

Nedostatek nízkouhlíkové strategie a kodexů obchodního chování společnosti Tesla také přispěl k poklesu indexu společnosti, stejně jako vystavení společnosti rizikům vyplývajícím z jejího zapojení do kontroverzních incidentů.

"Analýza médií a zúčastněných stran identifikovala dvě samostatné události zaměřené na tvrzení o rasové diskriminaci a špatných pracovních podmínkách v továrně Tesly ve Fremontu, stejně jako její zpracování vyšetřování NHTSA poté, co mnohočetná úmrtí a zranění byla spojena s vozidly s autopiloty," uvedl S&P Global. .

Tyto události vedly k nižšímu skóre ESG pro Teslu, což vedlo k jejímu vyřazení z indexu. Akcie Tesly ve středu klesly asi o 5 %.

Zdroje: insider.com , unsplash.com

Nejnovější články