Autor: Adam Spáčil

Cena lodí LNG se nyní rekordně blíží 400 000 dolarů za den, protože Evropa se snaží vyřešit svou plynovou krizi

Přepravní sazby za lodě přepravující zkapalněný zemní plyn dosáhly v úterý historického maxima, protože Evropa se snaží zajistit si dodávky energie na zimu.

Přepravní sazby za lodě přepravující zkapalněný zemní plyn dosáhly v úterý historického maxima, protože Evropa se snaží zajistit si dodávky energie na zimu.

Podle údajů společnosti Spark Commodities nyní stojí pronájem lodi LNG v Atlantickém oceánu 397 500 dolarů za den. Plavidla jsou vybavena pro skladování a přepravu LNG po moři do pobřežní destinace, kde se ohřeje, aby se z něj opět stal plyn, a poté se přečerpá kupujícím.

Sazby za pronájem lodí prudce vzrostly od ruské invaze na Ukrajinu na konci února, kdy se průměrné náklady na pronájem lodi na jeden den zvýšily z 14 300 dolarů na necelých 400 000 dolarů.

Válka na Ukrajině způsobila, že Evropa je hladová po energii a poptávka po zkapalněném zemním plynu v této zemi vzrostla za rok do srpna o 65 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021, uvedla Mezinárodní energetická agentura.

Většina těchto dodávek se uskutečňuje po moři. Podle údajů společnosti Refinitiv tvořily dodávky z USA v roce do září více než 70 % dovozu plynu na kontinent.

Moskva přiškrtila své dodávky plynu do Evropy, kde jsou země jako Německo obvykle silně závislé na jeho energetickém vývozu. Kremlem kontrolovaný Gazprom od srpna zcela zastavil veškeré dodávky klíčovým plynovodem Nord Stream 1 a opakovaně uzavřel i další plynovody.

Některé evropské země také obvinily Rusko z úmyslné sabotáže plynovodů poté, co byly minulý měsíc zjištěny netěsnosti v plynovodu Nord Stream 2.

To vedlo k tomu, že se mezi evropskými odběrateli rozmohl námořní LNG a Německo si pronajalo pět specializovaných tankerů, aby mohlo poprvé čerpat plyn na pevnině.

Podle profesora Jeffreyho Sonnenfelda z Yaleovy univerzity "plynové vydírání" Vladimira Putina selhává, protože revoluce v oblasti LNG umožňuje Evropě ukončit závislost na Rusku. Tamní země si již zajistily dostatek alternativních zdrojů, aby nahradily chybějící ruské dodávky, protože předstihly konkurenty v Asii i jinde.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články