Čína v posledních dnech začala připravovat nové výzvy proti roli amerického dolaru v mezinárodním obchodě, ale vše nasvědčuje tomu, že s nimi pravděpodobně příliš nepochodí.
Země BRICS - Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika - plánují vytvořit novou globální rezervní měnu založenou na koši svých měn, uvedl prezident Vladimir Putin. Čína mezitím uvedla, že spolu s Hongkongem, Singapurem a třemi dalšími státy vytvoří novou rezervu v jüanech, přičemž každý z nich přispěje částkou přibližně 2,2 miliardy dolarů.
Peking pravděpodobně doufá, že tyto kroky ohrozí pozici dolaru jako světové rezervní měny, která se používá v kontraktech pro mezinárodní obchod s ropou. Zelená bankovka však takové výzvy již dříve ustála.
Podle MMF se v posledních letech pouze jedna čtvrtina přesunu z dolarů do renminbi uskutečnila.
Centrální banky se místo toho zaměřily na držbu netradičních rezervních měn, jako je australský dolar, švédská koruna a jihokorejský won, a jüan stále tvoří jen 2,9 % světových rezerv.
Jüan je rovněž navázán na dolar prostřednictvím referenčního kurzu, přičemž čínská centrální banka udržuje poměr zhruba sedm ku jedné, aby zvýšila konkurenceschopnost čínského vývozu. To znamená, že je nepravděpodobné, že by ohrozil svůj americký protějšek jako globální rezervní aktivum.
"Rezervní měna zemí BRICS bude náročným plánem," uvedl hlavní analytik společnosti Oanda Jeff Halley. "Čtyři z pěti měn jsou řízené měny a v případě Číny není jüan směnitelný a je řízen vůči koši měn, z nichž má největší váhu americký dolar."
Kromě toho je zde otázka konverze, tj. zda existují omezení pro obchodování s danou měnou na devizovém trhu. Kdo chce například obchodovat s vysokými částkami indické rupie, musí nejprve získat souhlas.
Ačkoli tedy investoři mohou být znepokojeni touto zjevnou novou hrozbou pro dominantní postavení dolaru, tyto faktory naznačují, že zelená bankovka v dohledné době neztratí své vedoucí postavení.
"Tenhle příběh slýchám pořád," řekl Halley. "Dominantní postavení amerického dolaru není v dohledné době nijak ohroženo. Je to měna největší ekonomiky, používá se na největších kapitálových trzích na světě a je volně směnitelný."
"Nic z toho se netýká měn zemí BRICS," dodal. "Raději bych dostal zaplaceno v amerických dolarech než v randech, realech, rublech, rupiích nebo juanech."
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com