Covid: Jihoafrický prezident vyzývá ke zrušení zakazu cestování kvůli nové variantě Omicron

Jihoafrický prezident odsoudil zákazy cestování do Jižní Afriky a sousedům kvůli nové variantě koronaviru Omicron.

Jihoafrický prezident odsoudil zákazy cestování do Jižní Afriky a  sousedům kvůli nové variantě koronaviru Omicron.

Cyril Raphanosa řekl, že byl "hluboce nespokojen" s touto skutečností a označil  tuto skutečnost jako neoprávněnou a vyzval k urychlenému ukončení zákazů.

Spojené království, EU a USA patří mezi ty, kteří zavedli zákaz cestování. 

Omicron byl klasifikován jako "znepokojující varianta" První důkazy totiž naznačují, že má vyšší riziko opakované infekce.

Silně mutovaná varianta byla detekována v Jižní Africe na začátku tohoto měsíce, po té byla  minulou středu nahlášena Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Podle světové zdravotnické organizace je tato varianta zodpovědná za většinu infekcí nalezených v nejlidnatější provincii Jižní Afriky,Gauteng, za poslední 2 týdny, a zdá se, že počet případů se zvyšuje "téměř ve všech provinciích. "

Jižní Afrika zaznamenala  za neděli 2800 nově nakažených, minulý týden byl denní průměr nově nakažených 500. 

Vládní poradce a epidemiolog Salim Abdool Karim uvedl, že očekává, že počet případů do konce týdne dosáhne více než 10 000 denně a že se nemocnice v následujících  dvou až třech týdnech dostanou pod tlak.

Ale ministr zdravotnictví Joe Phaala řekl, že "absolutně není důvod k panice".

"Už jsme tu byli," dodal s odkazem na beta variantu identifikovanou v Jižní Africe loni v prosinci.

Japonsko se v pondělí stalo poslední zemí, která obnovila přísná omezení na hranicích a od 30. listopadu zakázala všem cizincům vstup do země.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před zeměmi, které ukvapeně zavádějí omezení cestování, a uvedla, že by se měly zaměřit na „vědecký přístup založený na riziku“.

Ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti v neděli řekl: "Vzhledem k tomu, že varianta Omicron je nyní zjištěna v několika regionech světa, zavedení zákazů cestování zaměřených na Afriku útočí na globální solidaritu." 

Nicméně v posledních dnech bylo zavedeno několik zákazů, mezi africké státy, které omezují lety do Jižní Afriky a zpět,patří Rwanda a Angola.

Mluvčí ministerstva zahraničí Clayson Monyela označil jejich rozhodnutí za „docela politováníhodné, velmi nešťastné, a dokonce řeknu smutné“.

Ve svém nedělním projevu pan Ramaphosa uvedl, že pro zákazy cestování neexistuje žádný vědecký podklad  a že jižní Afrika se stala obětí nespravedlivé diskriminace.

Argumentoval také tím, že zákazy nebudou účinné v zabránění šíření varianty.

"Jediná věc, kterou zákaz cestování udělá, je další poškození ekonomiky postižených zemí a podkopání jejich schopnosti reagovat na pandemii a zotavit se z ní," řekl.

Vyzval země se zákazy, aby „urychleně změnily svá rozhodnutí... dříve, než dojde k dalším škodám na našich ekonomikách“. 

Pan Ramaphosa řekl, že Jihoafrická republika nezavede nová omezení, ale "podnikne rozsáhlé konzultace o zavedení povinného očkování pro konkrétní činnosti a místa". 

Současné předpisy v Jižní Africe ukládají povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest a omezují vnitřní shromáždění na 750 lidí a venkovní shromáždění na 2000.

V samotné Jihoafrické republice není nedostatek vakcín a pan Ramaphosa vyzval lidi, aby se nechali očkovat, a řekl, že to zůstává nejlepší způsob, jak bojovat s virem. 

Zdravotní experti uvedli, že Gauteng, který zahrnuje Johannesburg, vstoupil do čtvrté vlny a většina lidí, kteří jsou hospitalizováni, nejsou očkovaní. 

Omicron byl nyní zjištěn v řadě zemí po celém světě, včetně Spojeného království, Německa, Austrálie a Izraele. 

Vývoj v dalších zemích: 

V Nizozemsku byl Omicron detekován u 13 lidí, kteří přiletěli do Amsterdamu dvěma lety z Jižní Afriky.

Nizozemská policie uvedla, že zadržela pár, který utekl z karanténního hotelu. Podle nizozemského listu Het Parool byli Španěl a Portugalka zatčeni v letadle, které se chystalo odletět do Španělska. 

Izrael od nedělní půlnoci zakázal vstup všem cizincům po dobu 14 dnů.

Spojené království v pondělí svolalo mimořádnou schůzi skupiny zemí G7, aby projednalo novou variantu Covidu .

Voliči ve Švýcarsku podle předběžných výsledků podpořili vládní opatření k řešení Covidu.

 

Zdroje: www.bbc.com , www.freepik.com

 

Nejnovější články