Autor: Adam Spáčil

Jak hluboko může akciový trh klesnout? Odpověď mohou přinést 2 ukazatele

Tyto ukazatele naznačují, že jsme ještě poměrně daleko od dosažení dna. Pokud existuje slovo, které by dokonale vystihlo prvních šest měsíců roku 2022 pro investorskou komunitu, pak je to "Fuj!".

Tyto ukazatele naznačují, že jsme ještě poměrně daleko od dosažení dna.

Pokud existuje slovo, které by dokonale vystihlo prvních šest měsíců roku 2022 pro investorskou komunitu, pak je to "Fuj!". K závěrečnému zvonění 30. června 2022 dosáhl americký akciový trh nejhoršího výnosu za první pololetí za posledních 52 let.

Od dosažení svých historických zavíracích maxim v období od poloviny listopadu do prvního lednového týdne se široce sledovaný index Dow Jones Industrial Average (^DJI), široce založený index S&P 500 (^GSPC) a index Nasdaq Composite (^IXIC) zaměřený na růstové akcie propadly o 19 %, 24 % a 34 %. Všimněte si, že tato čísla pevně utvrzují S&P 500 a Nasdaq v medvědím trhu, přičemž ikonický Dow Jones dělí jen jeden špatný den od toho, aby se připojil ke svým kolegům.

Hlavní otázka, kterou si kladou odborníci a investoři na Wall Street, však zní velmi jednoduše: "Jak hluboko může akciový trh klesnout?" Odpověď mohou dát dva klíčové ukazatele.

Ocenění se dostává do popředí během poklesů

Když se referenční index S&P 500 dostane do medvědího trhu, není neobvyklé, že akcie zažívají několikanásobnou kompresi. Jinými slovy, poměry cena/zisk (P/E), cena/prodej atd. klesají a odrážejí tak všeobecnou vlnu pesimismu v celém investičním prostředí a širší ekonomice.

Možná si neuvědomujete, že tento pesimismus vedl k tomu, že se poměr P/E indexu S&P 500 za uplynulý rok během výrazných poklesů dostal do podobného rozmezí. Během krachu v prvním čtvrtletí roku 2020, pullbacku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 a konce dot-com bubliny v roce 2002 se forwardový P/E indexu S&P 500 pokaždé dostal na dno mezi 13 a 14 body.

Na konci června 2022 činil forwardový poměr P/E indexu S&P 500 15,8. Pokud by forwardový poměr P/E indexu S&P 500 jednoduše klesl na medián svého historického rozpětí (tj. 13,5), index by se oproti hodnotě, na které uzavřel ve čtvrtek 30. června, snížil o dalších 14,55 %. To by znamenalo, že index S&P 500 dosáhne dna kolem hodnoty 3 235 bodů.

Tento výpočet samozřejmě platí pouze v případě, že se složka "e", tedy výdělek, nemění. Vzhledem k tomu, že centrální banka země rychle zvyšuje úrokové sazby, aby dostala pod kontrolu historicky vysokou inflaci, je velmi pravděpodobné, že dojde k revizi zisků podniků.

Maržový dluh je zlověstným ukazatelem pro širší trh

Dalším klíčovým ukazatelem, který může být užitečný při určování toho, jak moc může akciový trh ještě klesnout, je nesplacený maržový dluh. Maržový dluh je částka peněz, kterou si investoři vypůjčili od makléřských společností i s úroky na nákup nebo krátký prodej cenných papírů.

Obecně platí, že je naprosto normální, že výše nesplaceného maržového dluhu roste v průběhu času spolu s celkovou hodnotou akciových trhů. Varovným signálem je, když maržový dluh během krátké doby prudce vzroste. Historie opakovaně ukázala, že rychlý nárůst rizikových závazků končí špatně.

Od počátku roku 1995 došlo ke třem případům, kdy se dluh z marže zvýšil o 60 % nebo více během 12 měsíců. Poprvé se tak stalo mezi březnem 1999 a březnem 2000 a v podstatě to znamenalo vrchol dot-com bubliny. Následný medvědí trh byl nejdelší v historii (929 kalendářních dní) a vymazal téměř polovinu hodnoty indexu S&P 500.

Další se uskutečnila mezi červnem 2006 a červnem 2007, tedy jen několik měsíců před vypuknutím finanční krize. Do března 2009 ztratil index S&P 500 57 % své hodnoty.

A konečně, mezi březnem 2020 a březnem 2021 opět prudce vzrostl maržový dluh. Pokud nám historie poslouží jako vodítko, mohl by index S&P 500 ztratit polovinu své hodnoty. To by znamenalo, že dno by se nacházelo daleko od úrovně kolem 2 400 bodů.

Trpělivost se vyplácí

Podle těchto dvou ukazatelů, které se za poslední čtvrtstoletí ukázaly jako poměrně přesné, je nepravděpodobné, že by index S&P 500 našel dno někde mezi 2400 a 3235. Pro kontext uveďme, že první polovinu roku 2022 zakončil na úrovni 3 785 bodů.

Žádný ukazatel však není spolehlivý. Kdyby existoval spolehlivý index nebo indikátor, který by investorům řekl, kdy nakupovat, všichni bychom ho už používali a zbohatli.

Přestože vyhlídka na další pokles v nejbližším období může některé investory znervózňovat, opět bych se řídil historií. Je to proto, že každý jednotlivý krach, korekce a medvědí trh v historii (s výjimkou současného medvědího trhu) byl nakonec odstraněn býčí rally. Stručně řečeno, vyplatí se být trpělivý i optimistický.

Vzhledem k tomu, že indexy Nasdaq a S&P 500 se nacházejí v medvědím teritoriu a Dow Jones se zmítá v prudké korekci, je nyní ideální čas pro dlouhodobé investory, aby své peníze zhodnotili.

Jednou z nejchytřejších investičních strategií, kterou lze použít při zvýšené volatilitě trhu, je pravděpodobně zprůměrování nákladů. Průměrování nákladů spočívá v tom, že své peníze investujete v určitých časových intervalech bez ohledu na to, kde se akcie zrovna obchodují. Je to skvělý způsob, jak odstranit některé emocionální aspekty investování v době poklesu trhu.

Klesající akciový trh je také vhodnou dobou pro nákup dividendových akcií. Veřejně obchodované společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendu, jsou obvykle ziskové a prověřené časem. Díky tomu, že tyto společnosti již dříve prošly těžkými časy, lze očekávat, že jejich hodnota bude dlouhodobě růst.

Jde o to, že nyní není čas utíkat do úkrytu. Spíše je čas zvážit, zda část volné hotovosti, kterou nebudete potřebovat na účty nebo mimořádné události, nevyužít.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články