Pfizer uvádí pilulku Covid s lékem na HIV, která snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí o 89%

Společnost Pfizer v pátek uvedla, že její pilulka na Covid-19, užívána v kombinaci s velmi používaným lékem proti HIV, snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí o 89 %.

Jedná se již o druhou antivirovou pilulku po Merck´s, která prokázala silnou účinnost již při prvních známkách onemocnění Covid-19. Pokud by ji regulační orgány schválily, pravděpodobně by se změnila podoba globálního boje proti této pandemii. Albert Bourla, generální ředitel společnosti Pfizer řekl, že firma plánuje předložit svá data Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv před Dnem Díkuvzdání. 

"Myslím, že tento lék změní to, jak se teď věci dějí a zachrání milióny životů," řekl Bourla. Dále uvedl, že společnost má nyní kapacitu 500 milionů pilulek, což podle generálního ředitele znamená 50 milionů ošetření. "Velmi vysoká účinnost je pro nás překvapení, překonala naše očekávání, které jsme pro to měli." Díky tomu akcie Pfizeru v ranním obchodování vyskočily asi o 8 %. 

Pilulka je označována jako PF-07321332 a je součástí třídy léků, které jsou nazývány inhibitory proteázy, to znamená, že inhibují enzym, který covidový virus potřebuje k replikaci v lidských buňkách. Tyto inhibitory proteázy se používají také k léčbě jiných virových onemocnění, jako je hepatitida C nebo již zmíněné HIV. Dále společnost uvedla, že údaje o léku jsou založeny na střední až pozdní fází studie celkem 1219 dospělých jedinců, kteří během pěti dnů měli základní zdravotní stav a laboratorně potvrzenou infekci covidem. Tito účastníci dostali také malou dávku ritonaviru, tj. léku, který je užíván v kombinované léčbě HIV. Výsledek u 607 účastníků, kteří dostali pilulku společně v kombinaci s lékem proti HIV, bylo do pěti dnů od nástupu příznaků, šest hospitalizováno, ale nikdo nezemřel. To je srovnatelné se 41 hospitalizacemi a 10 úmrtí z 612 lidí, kteří dostali placebo.

„Tyto údaje naznačují, že toto antivirotikum, pokud jej schválí úřady, má potenciál zachránit životy pacientů, snížit závažnost této infekce a také eliminovat devět z deseti hospitalizací," řekl v prohlášení Albert Bourla. Na rozdíl od léku remdesivir, který se podává nitrožilně, lze léky Pfizer a Merck úžívat perorálně. Zatímco očkování zůstává stále nejvyšší prioritou a nejlepší ochranou proti viru covidu, zdravotní experti doufají, že pokud se člověk nakazí, zabrání pilulky progresi a následným výjezdem do nemocnice. 

Merck a Ridgeback Biotherapeutics uvedli 1.října, že vyvinuli lék podávaný samostatně a který snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí až o 50 %. Tato antivirová pilulka byla ve čtvrtek schválená britským regulátorem léčiv.

Albert Bourla v dubnu oznámil, že pilulka Pfizer by mohla být Američanům dostupná do konce letošního roku.

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články