Plynovod mezi Ruskem a Čínou se začne stavět v roce 2024

Podle pondělního vydání deníku Financial Times bude v příštích dvou letech zahájen výstavba rusko-čínského plynovodu, který prohloubí hospodářské a energetické vazby mezi oběma spojenci.

Podle pondělního vydání deníku Financial Times bude v příštích dvou letech zahájena výstavba rusko-čínského plynovodu, který prohloubí hospodářské a energetické vazby mezi oběma spojenci.

Mongolský premiér Oyun-Erdene Luvsannamsrai pro FT uvedl, že výstavba by měla být zahájena v roce 2024, přestože ruská invaze na Ukrajinu omezila některé plány na výstavbu plynovodu Power of Siberia 2.

Plynovod bude dlouhý 2 600 kilometrů a jeho provoz by měl být zahájen v roce 2030. Mongolsko bude rovněž těžit z tranzitních poplatků a daní, které pomohou churavějící ekonomice těžce zasažené pandemií koronaviru.

Ruský vývoz plynu do Číny se od roku 2019 zvyšuje, ale posílené toky jsou pro Moskvu klíčové, protože Evropa se stále více odklání od závislosti na jejích dodávkách.

Dřívější plynovod Síla Sibiře byl dříve klíčovým zdrojem toků do Evropy, ale sibiřská pole nyní přesměrují plyn do Číny.

Tato zpráva přichází v době, kdy Evropská unie v pondělí podepsala s Ázerbájdžánem novou dohodu o plynu, která do roku 2027 zdvojnásobí dovoz zemního plynu na nejméně 20 miliard metrů krychlových.

"Tímto novým memorandem o porozumění dnes otevíráme novou kapitolu naší spolupráce v oblasti energetiky s Ázerbájdžánem, který je klíčovým partnerem v našem úsilí o odklon od ruských fosilních paliv," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články