Ruské námořní dodávky ropy do Evropy se od začátku války na Ukrajině propadly o 60 %.

Podle údajů agentury Bloomberg se od únorové invaze na Ukrajinu snížily dodávky ruské ropy po moři do Evropy o 60 %.

Podle údajů agentury Bloomberg se od únorové invaze na Ukrajinu snížily dodávky ruské ropy po moři do Evropy o 60 %.

Podle agentury Bloomberg se dodávky ropy z Ruska do Evropy pohybovaly v průměru na úrovni 630 000 barelů denně za čtyřtýdenní období končící 7. října. Celkové dodávky ropy z Ruska však byly vyšší a barely odeslané do Asie se zvýšily již čtvrtý týden po sobě.

Jakmile za osm týdnů začne platit nejnovější pásmo sankcí Evropské unie, evropský trh pro Kreml v podstatě zcela zmizí. Chystané sankce, zavedené v reakci na válečné tažení Moskvy na Ukrajině, zakazují přepravu jakékoli ruské ropy tankery EU. Přeprava ropy například do Indie bude kvůli sankcím trvat zhruba desetkrát déle než dosud.

Tento krok nesmírně ztíží Rusku přepravu ropy k jiným odběratelům a ohrožuje klíčový zdroj příjmů Moskvy, protože válka na Ukrajině se prodlužuje již osmým měsícem. Evropské sankce byly rovněž dále ratifikovány tak, aby zahrnovaly klíčové ustanovení prosazované USA, které zavádí cenový strop pro ruskou ropu. Podle revidovaných sankcí lze ruskou ropu přepravovat na tankerech EU, ale pouze v případě, že cena barelů bude od 5. prosince nižší než určitý strop.

Rusko v reakci na to odmítá prodávat ropu zemím, které se na cenovém stropu podílejí, a zároveň omezuje těžbu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články