Autor: Adam Spáčil

Rusko spěje k platební neschopnosti, protože americké ministerstvo financí ukončilo výjimku na splácení klíčových dluhopisů

Poté, co americké ministerstvo financí ukončilo klíčovou výjimku ze sankcí, vzrostla pravděpodobnost, že Rusko ve středu nesplatí své závazky, což Moskvu přimělo k prohlášení, že své dluhy zaplatí v rublech.

Poté, co americké ministerstvo financí ukončilo klíčovou výjimku ze sankcí, vzrostla pravděpodobnost, že Rusko ve středu nesplatí své závazky, což Moskvu přimělo k prohlášení, že své dluhy zaplatí v rublech.

Ministerstvo financí se v únoru rozhodlo, že navzdory přísným sankcím uvaleným na Moskvu povolí, aby se platby ruských státních dluhopisů dostaly k americkým investorům.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí však v úterý večer oznámil, že výjimka vyprší ve středu ve 12:01 SEČ.

To znamená, že američtí investoři nebudou moci přijímat platby za dluhopisy z Ruska, aniž by porušili sankce.

Tento krok dále komplikuje snahu Ruska splácet své zahraniční dluhy.

Ruské ministerstvo financí v reakci na vypršení výjimky ve středu uvedlo, že Rusko začne splácet své dluhy v rublech, a argumentovalo, že USA se snaží vynutit "umělé" neplnění závazků.

Některé ruské dluhopisy v cizí měně umožňují platbu v rublech, ale mnohé ne. Investoři zastávají názor, že platba v rublech by byla neplněním závazků, pokud to smlouva neumožňuje.

Rusko má 27. května vyplatit kupony dluhopisů ve výši 29 milionů eur (31 milionů USD) a 71 milionů USD. Část peněz již převedlo v očekávání, že výjimka USA vyprší.

Rusko musí do konce roku vyplatit kupony ze svých zahraničních dluhopisů v hodnotě zhruba 1 miliardy dolarů.

Podle Olgy Nikolajevové a Iskandera Lucka z ruské makléřské společnosti ITI Capital by se Rusko i přes ukončení výjimky mohlo vyhnout oficiální platební neschopnosti.

Většina ruských držitelů dluhopisů jsou podle nich nyní evropské subjekty a krok amerického ministerstva financí se týká pouze amerických investorů.

"Rusko bude pokračovat ve vyplácení kupónů, zatímco ti, kteří jsou blokováni v získávání peněz od ruského státu, nebudou schopni splnit požadavek kvora pro zahájení soudního sporu v rámci řízení o nesplácení," uvedli tento týden v poznámce.

Timothy Ash, stratég společnosti BlueBay Asset Management, však uvedl, že tento krok považuje za velký problém pro Rusko.

"Putinova invaze na Ukrajinu byla pro Rusko katastrofou, která pravděpodobně vyústí v platební neschopnost," napsal na Twitteru.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články