Závislost Číny na ruské ropě prudce vzrostla - více než každý pátý barel dovážené ropy nyní pochází z Moskvy

Foto: Unsplash

Závislost Číny na ruské ropě prudce vzrostla - více než každý pátý barel dovážené ropy nyní pochází z Moskvy

Čína prohloubila svou závislost na ruské ropě, jejíž dovoz podle zprávy Úřadu pro energetické informace během léta prudce vzrostl.

Ve zprávě se uvádí, že ruská ropa do Číny tvořila v srpnu až 21 % celkového dovozu ropy do Pekingu, což je o 5 % více než o měsíc dříve. V roce 2021 tvořila ruská ropa 16 % celkového dovozu ropy do Číny, což představuje prudký nárůst z necelých 400 000 barelů denně, tj. 8 %, v roce 2011.

Nárůst dovozu ropy z Ruska ukazuje ochotu Pekingu navázat s Kremlem spolupráci navzdory zmatkům plynoucím z války na Ukrajině. Čínský prezident Si Ťin-pching se většinou držel na hranici mezi odsouzením invaze bez kritiky Ruska, ale nedávno vyzval k mírovému řešení války.

Celkový dovoz ropy do Číny se na začátku léta propadl na 8,8 milionu barelů denně v červnu, což je nejnižší úroveň od roku 2018. Na této úrovni se dovoz udržel po celý červenec, než v srpnu prudce vzrostl na 9,5 milionu barelů denně.

Zpráva mezitím dodala, že Čína zpracovává vlastní ropu na nejnižší úrovni od roku 2020, což je z velké části způsobeno nárůstem případů COVID-19 a následnými výlukami v celé zemi, které utlumily poptávku.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash

Podobné články