Autor: Filip Kejval

Zpráva uvádí, že zhoršující se energetická krize v Evropě nutí Německo odložit uzavření zbývajících jaderných elektráren

Německo plánuje odložit uzavření posledních tří jaderných elektráren v souvislosti s prohlubující se energetickou krizí, uvedly zdroje listu Wall Street Journal.

Německo plánuje odložit uzavření posledních tří jaderných elektráren v souvislosti s prohlubující se energetickou krizí, uvedly zdroje listu Wall Street Journal.

Tento krok sice ještě musí potvrdit vládní představitelé, protože některé detaily se stále zvažují, znamenal by však odklon od dlouhodobého politického cíle země, kterým je postupné ukončení využívání jaderné energie.

Podle zprávy čeká rozhodnutí na schválení kabinetem německého kancléře Olafa Scholze a také na hlasování v parlamentu.

Tři elektrárny měly být uzavřeny 31. prosince, ale omezení dodávek zemního plynu z Ruska otevřelo dveře k prodloužení. V posledních měsících se dodávky plynu ruským plynovodem Nord Stream 1 propadly na pouhých 20 % kapacity.

Ceny zemního plynu v Evropě v letošním roce kvůli omezení dodávek prudce vzrostly, zatímco poptávka se zvýšila v důsledku rekordních veder, která zvyšují spotřebu energie na chlazení. Země se mezitím také nyní snaží vytvořit zásoby plynu, aby si zajistily dostatek dodávek na zimu.

Nějakou úlevu by však mohlo přinést nové evropské plynovodní propojení z Pyrenejského poloostrova do Francie, uvedl minulý týden deník Financial Times. Podle španělského ministra energetiky by tento projekt mohl být hotov do devíti měsíců a mohl by zvýšit španělskou kapacitu vývozu plynu o 30 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články