Průzkum Fedu upozorňuje na rostoucí obavy z recese

Americké akcie ve středu klesly v důsledku vyšší než očekávané červnové zprávy o inflaci a zveřejnění Béžové knihy Federálního rezervního systému.

Americké akcie ve středu klesly v důsledku vyšší než očekávané červnové zprávy o inflaci a zveřejnění Béžové knihy Federálního rezervního systému.

Středeční údaje o indexu spotřebitelských cen ukázaly meziroční nárůst o 9,1 %, což je více než očekávaných 8,8 % a více než květnových 8,6 %. Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje ceny potravin a energií, dosáhl hodnoty 5,9 %, což je nad očekávanou hodnotou 5,7 %.

Průzkum Fedu mezitím upozornil na rostoucí obavy z recese a také prognózu, že inflace bude přetrvávat nejméně do konce roku 2022. Trhy začínají oceňovat zvýšenou pravděpodobnost, že příští zvýšení sazeb Fedu by po dnešním čtení CPI mohlo být o 100 bazických bodů.

"I když si myslíme, že inflace obecně, a zejména jádrová PCE, do konce roku mírně poklesne, hlavní dopad na spotřebu, celkovou poptávku a růst v dnešní ekonomice má celkový index spotřebitelských cen, který v posledních čtyřech měsících dosahuje více než 8 % a na podzim se může pohybovat nad 7 %," uvedl Rick Rieder, investiční ředitel společnosti BlackRock pro globální fixní výnosy.

Analytici Bank of America ve středeční zprávě uvedli, že recese v USA přijde ve druhé polovině roku 2022 a že Američané pociťují tíhu tzv. "inflační daně".

MMF se chystá podruhé během tří měsíců snížit svou prognózu globálního růstu. Ve středečním příspěvku na blogu uvedla výkonná ředitelka Kristalina Georgievová rizika pro globální ekonomiku a poukázala na vysokou inflaci, blokády v Číně a válku na Ukrajině.

V zámoří ruský Gazprom naznačil, že obnovení dodávek plynu do Německa se zpozdí poté, co během plánované údržby plynovodu Nord Stream 1 vydal bezpečnostní varování. Deutsche Bank uvedla, že v souvislosti s energetickou krizí by Němci mohli tuto zimu přejít na topení dřevem, pokud Rusko nebude dodávat zemní plyn. IEA zároveň uvedla, že trh s ropou "kráčí po napjatém laně".

Ekonom Paul Krugman mezitím řekl, že trh s kryptoměnami se stal "postmoderní pyramidovou hrou" a jeho ohromující krach představuje příležitost k jeho regulaci.

Vermontský státní regulátor tento týden uvedl, že poskytovatel kryptografických půjček Celsius je "hluboce insolventní" a není schopen dostát závazkům vůči věřitelům ani majitelům účtů.

Ropa vzrostla o 0,615 % na 96,43 USD za barel. Mezinárodní referenční cena ropy Brent se zvýšila o 0,21 % na 99,70 USD za barel.

Zlato vzrostlo o 0,452 % na 1 732,80 za unci. Desetiletý výnos klesl o 4,8 bazického bodu na 2,91 %.

Bitcoin klesl o 1,85 % na 19 765,95 USD.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články