Autor: Filip Kejval

Americké akcie rostou, protože investoři vyhodnocují známky snižování inflace

Akcie v USA v pátek vyskočily a index S&P 500 rozšířil svůj měsíční zisk na přibližně 2 %, protože investoři vyhodnotili známky ochlazování inflace.

Akcie v USA v pátek vyskočily a index S&P 500 rozšířil svůj měsíční zisk na přibližně 2 %, protože investoři vyhodnotili známky ochlazování inflace.

Dovozní ceny v červenci klesly o 1,4 %, což překonalo odhady ekonomů, kteří předpokládali pokles pouze o 1 %. Červencový pokles dovozních cen představuje největší pokles od dubna 2020. Mezitím vývozní ceny v červenci klesly o 3,3 %.

K poklesu cen částečně přispěl pokračující pokles cen ropy a dalších komodit. Ochlazení inflace je pro akciový trh vnímáno jako rizikové, protože by Federálnímu rezervnímu systému poskytlo větší flexibilitu při zpomalení trajektorie zvyšování úrokových sazeb.

Jednou z komodit, jejíž cena nadále roste, je evropský zemní plyn, který je na cestě ke čtvrtému týdennímu růstu v řadě, protože válka Ruska s Ukrajinou nadále vyvolává energetickou krizi, která by se mohla v zimních měsících ještě zhoršit. Podle údajů burzy ICE vzrostly nizozemské futures kontrakty na zemní plyn TTF oproti předchozímu roku o více než 600 %.

Ve snaze omezit krizi způsobenou prudkým růstem cen zemního plynu zřizuje Evropa plovoucí terminály na zkapalněný zemní plyn, aby mohla lépe zpracovávat a odbavovat dovoz LNG.

Ceny nemovitostí zatím nezaznamenaly rozsáhlý pokles, i když se trh s bydlením ochlazuje v důsledku vyšších hypotečních sazeb. Podle Národní asociace realitních kanceláří totiž mediánová cena rodinného domu ve druhém čtvrtletí poprvé v historii vzrostla nad 400 000 dolarů.

Produktová cena ropy West Texas Intermediate klesla o 1,83 % na 92,61 dolaru za barel. Ropa Brent, mezinárodní benchmark ropy, klesla o 1,54 % na 98,20 USD. Bitcoin klesl o 0,85 % na 23 834 dolarů. Cena etheru klesla o 1,41 % na 1 879 USD.

Zlato vzrostlo o 0,19 % na 1 810,60 USD za unci. Výnos desetiletého státního dluhopisu klesl o čtyři bazické body na 2,84 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články