Autor: Radka Guzi

Apple tvrdí, že antimonopolní zákony zvyšují riziko narušení bezpečnosti iPhone

Apple v úterním dopise varoval, že antimonopolní zákony projednávané v Senátu by zvýšily riziko narušení bezpečnosti pro uživatele iPhone.

Apple v úterním dopise varoval, že antimonopolní zákony projednávané v Senátu by zvýšily riziko narušení bezpečnosti pro uživatele iPhone. Odmítnutí Applu odráží rostoucí obavy ze strany výrobce iPhonů ohledně antimonopolních zákonů, které mají být zváženy tento týden. Apple v posledních několika letech důsledně kontroloval kontrolu nad App Store, což je jediný způsob, jak nainstalovat software na iPhone.

Apple v dopise zaslaném zákonodárcům v úterý varoval, že antimonopolní zákony projednávané v Senátu by zvýšily riziko narušení bezpečnosti pro uživatele iPhonů, částečně proto, že by jej mohli donutit povolit sideloading, kdy se aplikace stahují mimo App Store.

Odmítnutí společnosti Apple odráží rostoucí obavy ze strany výrobce iPhonů ohledně amerického zákona o inovacích a výběru online a zákona o otevřených trzích aplikací, o kterých je naplánováno, že budou zváženy tento týden.

„Návrhy poškozují spotřebitele kvůli skutečnému riziku narušení soukromí a bezpečnosti,“ napsal v dopise senátnímu výboru pro spravedlnost vrchní ředitel pro vládní záležitosti společnosti Apple Timothy Powderly.

Apple v posledních několika letech důsledně kontroloval kontrolu nad App Store, což je jediný způsob, jak nainstalovat software na iPhone. Apple snižuje o 15 % až 30 % na digitálních nákupech prostřednictvím aplikací pro iPhone.

Americký zákon Innovation and Choice Online Act, který představili Sens. Amy Klobuchar, D-Minn., a Chuck Grassley, R-Iowa, by zakázal dominantním platformám upřednostňovat své vlastní produkty před konkurenty.

To by mohlo mít významné důsledky pro společnosti jako Apple a Google, které ve svých obchodech s aplikacemi hostují konkurenční aplikace vedle svých vlastních, a pro Amazon, který na svém trhu prodává produkty soukromých značek spolu se značkami třetích stran.

Zákon o otevřených trzích aplikací, který představili Sens. Richard Blumenthal, D-Conn., a Marsha Blackburn, R-Tenn., by podobně zabránil dominantním platformám upřednostňovat vlastní produkty, ale zaměřuje se konkrétně na obchody s aplikacemi.

Návrh zákona by zabránil společnostem s dominantními obchody s aplikacemi, jako je Apple a Google, podmiňovat distribuci aplikace tím, zda vývojář například používá platební systém platformy v aplikaci.

Apple tvrdí, že jeho pravidla jsou pro bezpečnost zásadní

Apple neustále tvrdil, že jeho kontrola nad App Store je nezbytná pro poskytování bezpečného a soukromého zážitku svým zákazníkům. V opačném případě by uživatelé mohli instalovat malware a další škodlivý software. Telefony se systémem Android umožňují uživatelům načítat aplikace, i když uživatelé musí souhlasit s několika varovnými vyskakovacími okny v softwaru, aby tak učinili.

V úterním dopise Apple varoval, že umožnit uživatelům načítat aplikace, jak by to umožňovaly účty, by bylo „velkou ztrátou pro spotřebitele“ a uvedl, že by to vývojářům aplikací umožnilo ignorovat zásady ochrany osobních údajů společnosti Apple a otevřelo by dveře útokům ze strany podvodníků.

„Pokud však bude Apple nucen povolit boční načítání, miliony Američanů pravděpodobně utrpí malwarové útoky na své telefony, které by jinak byly zastaveny,“ napsal Powderly v dopise. Apple tvrdí, že účty by měly společnosti poskytnout možnost bránit svá pravidla s argumentem, že „zvyšují blahobyt spotřebitelů“.

Oba návrhy zákonů mají být ve čtvrtek označeny justičním výborem Senátu, kde by mohly být pozměněny a případně hlasováno o postupu do projednávání. I když budou odhlasováni z výboru, vedení Senátu si bude muset udělat čas na to, aby dostali hlas, uprostřed hromady dalších naléhavých problémů.

Technologicky financované skupiny důrazně odrážejí zejména návrh zákona pod vedením Klobuchara, přičemž komora pokroku nalevo od středu varuje spotřebitele, že zablokuje Amazonu nabízet dopravu zdarma na vybrané produkty prostřednictvím své předplatitelské služby Prime. Klobucharova kancelář řekla, že to prostě není pravda. Amazon, Apple, Google a Meta patří mezi podporovatele komory pokroku.

Další technologicky podporovaná skupina, Nadace pro informační technologie a inovace, minulý týden vyzvala zákonodárce, aby odložili slyšení před jeho původním datem, přičemž ředitel politiky hospodářské soutěže Aurelien Portuese ve svém prohlášení uvedl, že „tento návrh zákona vytváří nekalou soutěž a poškozuje spotřebitele. omezení schopnosti online platforem inovovat a v důsledku toho nabízet spotřebitelům lepší a cenově konkurenceschopnější produkty.“

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články