Coinbase propouští 18 % zaměstnanců, protože se vedení připravuje na recesi a "krypto zimu"

Společnost Coinbase propouští téměř pětinu svých zaměstnanců v souvislosti s propadem svých akcií a cen kryptoměn.

Společnost Coinbase propouští téměř pětinu svých zaměstnanců v souvislosti s propadem svých akcií a cen kryptoměn.

Podle e-mailu zaslaného zaměstnancům v úterý ráno kryptoměnová burza zruší 18 % pracovních míst na plný úvazek. Coinbase má zhruba 5 000 zaměstnanců na plný úvazek, což znamená snížení počtu zaměstnanců o přibližně 1 100 osob.

Akcie Coinbase uzavřely s poklesem o 0,83 %.

Generální ředitel Brian Armstrong poukázal na možnou recesi a potřebu zvýšit efektivitu Coinbase. Uvedl také, že společnost rostla "příliš rychle" během býčího trhu.

"Zdá se, že po více než desetiletém hospodářském vzestupu vstupujeme do recese. Recese by mohla vést k další kryptozimě a mohla by trvat delší dobu," uvedl Armstrong v e-mailu a dodal, že minulé kryptozimy vedly k výraznému poklesu obchodní aktivity. "I když je těžké předvídat vývoj ekonomiky nebo trhů, vždy plánujeme na nejhorší, abychom mohli provozovat podnikání v jakémkoli prostředí."

Společnost Coinbase původně uvedla, že pozastavuje najímání zaměstnanců. O dva týdny později kryptografický gigant oznámil, že zmrazení prodlužuje na "dohlednou budoucnost". Začátkem tohoto roku Coinbase uvedla, že plánuje přidat 2 000 pracovních míst v oblasti produktů, inženýrství a designu.

"Naše náklady na zaměstnance jsou příliš vysoké na to, abychom mohli efektivně řídit tento nejistý trh," řekl Armstrong. "I když jsme se snažili udělat maximum pro to, aby to bylo tak akorát, v tomto případě je mi nyní jasné, že jsme to se zaměstnaností přehnali."

Zpráva přichází v době, kdy se akcie Coinbase propadají. Akcie společnosti vstoupily na burzu prostřednictvím přímého kótování loni v dubnu v době boomu na kryptotrhu a zájmu investorů o rychle rostoucí technologické akcie. Akcie Coinbase se letos propadly o 79 % a o 85 % z historického maxima. Bitcoin mezitím klesl do blízkosti 22 000 dolarů a letos ztratil 53 % své hodnoty.

Společnost Coinbase se sídlem v San Francisku vykázala v posledním čtvrtletí propad počtu uživatelů a 27% pokles příjmů oproti předchozímu roku. Společnost získává většinu svého nejvyššího příjmu z transakčních poplatků, které jsou úzce spjaty s obchodní aktivitou.

Prezidentka a provozní ředitelka Emilie Choiová to označila za "velmi obtížné rozhodnutí pro Coinbase", ale vzhledem k ekonomické situaci jí to "připadalo jako nejrozumnější, co můžeme v tuto chvíli udělat".

Postižení zaměstnanci obdrželi oznámení od personálního oddělení. Pokud ano, bylo oznámení zasláno na osobní e-mail, protože společnost Coinbase odřízla přístup do firemních systémů. Armstrong to označil za "jedinou praktickou volbu" vzhledem k počtu zaměstnanců s přístupem k informacím o zákaznících a způsob, jak "zajistit, aby ani jeden člověk neučinil unáhlené rozhodnutí, které by poškodilo firmu nebo jeho samotného".

Zaměstnanci společnosti Coinbase budou mít přístup k centru talentů, kde si budou moci najít nové pracovní pozice v oboru, včetně společností z portfolia Coinbase Ventures. Choi uvedl, že Coinbase bude i nadále "zdvojovat" oblasti, jako je bezpečnost a dodržování předpisů, a možná bude "přeorientovávat" zaměstnance na krátkodobé zdroje příjmů.

"Pokud dojde k nějakým škrtům v nových produktových oblastech, bude se to týkat spíše experimentálních rizikových oblastí, kterým se stále věnujeme, ale do kterých v této části cyklu nechceme investovat," řekl Choi v rozhovoru pro CNBC v sídle společnosti.

"Budeme i nadále investovat do neuvěřitelně inovativních oblastí kryptoměn, které se podle našeho názoru v dlouhodobém horizontu objevují, ale v tomto typu prostředí to budeme pravděpodobně dělat rozvážněji."

Coinbase se připojuje k desítkám dalších technologických a kryptografických společností, které brzdí najímání zaměstnanců. Kryptoúvěrová společnost BlockFi v pondělí oznámila, že propouští 20 % svých zaměstnanců. Open-source tracker Layoffs.fyi odhaduje, že jen v červnu bylo zrušeno více než 5 500 pracovních míst ve start-upech a technologických firmách.

Záměrem společnosti Coinbase je, "aby se jednalo o jednorázovou událost," uvedl Choi a dodal, že společnost má v rozvaze 6 miliard dolarů v hotovosti. Společnost již dříve prožila několik medvědích trhů s kryptoměnami, známých také jako "krypto zimy".

"Překonáme jakékoli makroprostředí, jakoukoli kryptozimu nebo cokoli, co přijde," řekla. "Realita je však taková, že se musíme přizpůsobit, když cítíme, že je ve hře velmi dynamické ekonomické prostředí."

Technologické společnosti bojují s nízkou morálkou a úbytkem zaměstnanců, protože jejich akcie se propadají. Minulý týden byla na decentralizované publikační platformě zveřejněna petice, která vyzývala k odvolání a "hlasování o nedůvěře" ohledně několika vedoucích pracovníků společnosti Coinbase, včetně Choie.

Armstrong upozornil na již smazanou petici a na Twitteru vyzval zaměstnance, aby odešli, pokud společnosti nevěří.

"Vždy budeme podporovat naše zaměstnance, aby interně sdíleli zpětnou vazbu o tom, jak fungujeme jako společnost - a máme pro ně k dispozici řadu mechanismů, jak to udělat. Je velmi nejasné, zda tento dokument pochází zevnitř společnosti," řekl Choi. "Pokud však ano, jsme zklamáni, že ti, kdo za ním stojí, cítili potřebu narušit důvěru společnosti a svých spolupracovníků tím, že tyto informace sdíleli způsobem, který měl zjevně za cíl vyvolat spíše kontroverzi než smysluplný dialog."

Coinbase neplánuje v souvislosti s poklesem ceny nabídnout další dotace na akcie společnosti ani peněžní kompenzace, uvedl Choi. Společnost nabízí roční granty částečně proto, aby zaměstnanci mohli "zmírnit výkyvy" a volatilitu na kryptoměnách. Pro zaměstnance a investory to provozní ředitel přirovnal k Amazonu nebo Tesle: jde o dlouhodobou investici s mezidobím volatility.

"Myslíme si, že každý, kdo investuje, ať už jako zaměstnanec nebo investor, bude mít z dlouhodobého hlediska slušný výnos," řekl Choi. "Coinbase je dlouhodobá hra - jsme velmi hluboce přesvědčeni o dlouhodobé hodnotě akcií."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články