Autor: Filip Kejval

EU zvýší prognózy inflace, protože úředníci se připravují na trvalé omezení dodávek ruského plynu

Ekonomika eurozóny se bude v letošním roce i v roce 2023 potýkat s vyšší inflací, uvedli v pondělí představitelé CNBC, zatímco se zintenzivňují plány na trvalé omezení dodávek ruského plynu.

Ekonomika eurozóny se bude v letošním roce i v roce 2023 potýkat s vyšší inflací, uvedli v pondělí představitelé CNBC, zatímco se zintenzivňují plány na trvalé omezení dodávek ruského plynu.

Evropa je po ruské invazi na Ukrajinu pod silným tlakem a vyšší náklady na energie zvyšují inflaci v celém regionu. Tato ekonomická realita se pravděpodobně v dohledné době nezmění a nové prognózy ukazují na růst spotřebitelských cen v celém bloku.

"Vidíme, že hospodářský růst je v letošním roce poměrně odolný, přesto lze očekávat určitou revizi směrem dolů, a to ještě více v příštím roce kvůli mnoha nejistotám a rizikům," řekl Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda Evropské komise, novinářům před zasedáním ministrů financí.

"Inflace bohužel nadále překvapuje směrem nahoru," dodal.

Evropská komise, výkonný orgán EU, ve čtvrtek představí nové hospodářské prognózy.

Ještě v květnu tato instituce předpovídala pro letošní rok tempo růstu ve výši 2,7 % a pro příští rok 2,3 %, a to jak pro EU, tak pro eurozónu.

Pokud jde o inflaci v eurozóně, podle Komise dosáhne v roce 2022 6,1 % a v roce 2023 klesne na 2,7 %.

Vyšší inflace by mohla zvýšit tlak na Evropskou centrální banku, která by měla příští týden poprvé po 11 letech zvýšit úrokové sazby.

Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire o víkendu prohlásil, že Evropa se musí připravit na úplné zastavení dodávek ruského plynu.

Energetičtí analytici se domnívají, že riziko dočasného přerušení dodávek je vysoké, zejména proto, že toky ruského plynu již v posledních měsících poklesly přibližně o 60 %.

Dombrovskis v rozhovoru pro CNBC uvedl, že pracovní předpoklad nepočítá s úplným přerušením dodávek ruského plynu v nadcházejících měsících. To však "není riziko, které bychom mohli vyloučit", řekl.

Komise má příští týden předložit návrhy, jak by se země EU měly připravit na zimu v souvislosti se sníženými dodávkami plynu z Ruska.

Evropa je již několik let závislá na dodávkách ruského plynu a klíčová průmyslová odvětví jsou na této komoditě závislá. Tak je tomu například v Německu, kde chemické továrny a ocelárny využívají zemní plyn jako surovinu.

Komise již v květnu uvedla, že úplné omezení dodávek ruského plynu by v roce 2022 znamenalo pokles ekonomiky na čtvrtletní bázi, ale roční růst by pravděpodobně zůstal v kladných číslech.

"Situace se bohužel nezměnila k lepšímu," řekl Gentiloni.

Ceny plynu v Evropě v pondělí dále kolísaly kvůli obavám, že by Rusko mohlo brzy přestat posílat plyn do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

Plynovod, který vede z Ruska do Německa pod Baltským mořem, byl od pondělí do 21. července uzavřen kvůli každoroční letní údržbě. To vyvolalo obavy, že Moskva po ukončení prací dodávky neobnoví.

Mluvčí německého ministerstva hospodářství podle agentury Reuters uvedl, že je obtížné předvídat, co Rusko udělá po tomto datu.

Irský ministr financí Paschal Donohoe řekl televizi CNBC, že trvalé přerušení dodávek ruského plynu představuje "významné riziko".

"Je to samozřejmě problém, který velmi aktivně sledujeme," uvedl Donohoe a poukázal na to, že v současné době je sníženými dodávkami plynu postiženo 12 ekonomik EU.

"V krátkodobém horizontu jsou podnikány kroky k vybudování kapacity pro skladování plynu. A ve střednědobém horizontu pak v oblasti alternativních zdrojů energie jiných než dovážený plyn. Takže si to uvědomujeme jako významné riziko, ale děláme to už nějakou dobu," řekl.

Invaze Kremlu na Ukrajinu vrhla další světlo na závislost Evropy na ruských fosilních palivech.

Komise má plán, jak tuto závislost zastavit, ale může to být spojeno s vysokými náklady, protože vlády investují do jiných zdrojů výroby energie a snaží se uzavřít dohody s jinými vývozci plynu.

V červnu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že dovoz ruského plynu se za 12 měsíců snížil o 33 %.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články

77%