Francie varovala Rusko, aby nenarušovalo ukrajinskou územní celistvost

Spojené státy sdílely s evropskými spojenci své obavy z pohybu ruských jednotek na ukrajinské hranici a z možného útoku. Francie varovala Rusko, aby nepoškozovalo ukrajinskou územní celistvost.

Spojené státy sdílely s evropskými spojenci své obavy z pohybu ruských jednotek na ukrajinské hranici a z možného útoku. Francie varovala Rusko, aby z jeho strany nedocházelo k poškozování ukrajinské územní celistvosti.

 Američtí představitelé se svými spojenci z Evropské unie vyjádřili na brífinku v Bruselu své obavy z útoku na Ukrajinu. Čtyři evropští diplomaté sdělili tuto informaci agentuře Reuters. Dva z nich dokonce uvedli, že schůzka se konala minulou středu a to s 30ti velvyslanci na úrovni transatlantické aliance NATO.

Francouzští ministři zahraničí a obrany Jean-Yves Le Drian a Florence Parlyová po setkání se svými ruskými protějšky v Paříži vydali neobvykle “neomalené” prohlášení.

"Oba ministři vyjádřili své obavy ze zhoršující se bezpečnostní situace na Ukrajině a jasně varovali před vážnými důsledky jakéhokoli dalšího možného poškození územní celistvosti Ukrajiny," uvádí prohlášení.

Ten samý den dříve, ale Rusko odmítlo jako “pobuřující návrhy”, že by Moskva mohla zvažovat útok a obvinilo Spojené státy z agresivních kroků v Černém moři.

Evropští diplomaté odmítli poskytnout další podrobnosti o důvodech nebo důkazech USA pro své obavy z útoku.

Kromě toho jeden diplomatický zdroj uvedl, že na zasedání Severoatlantické rady (hlavního politického rozhodovacího orgánu v rámci NATO) Karen Donfried, náměstkyně ministra zahraničí pro evropské a eurasijské záležitosti, podrobněji informovala o své nedávné cestě do Moskvy. Sdílela tam své obavy ohledně hromadění  jednotek.

"Vzorce ruského chování se liší od toho, co jsme viděli již dříve. Zatím nám není jasné, zda má tato vojenská akce vést k invazi na Ukrajinu, nebo jde jen o další cvičení,” vyjádřilo se k hromadění vojsk NATO.

Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny v roce 2014. Většina zemí pro vysvětlení nadále uznává poloostrov jako ukrajinský.

Ruskem podporovaní separatisté ovládli v témže roce ukrajinský východní region Donbass a vojáci na obou stranách jsou v tamním konfliktu i nadále pravidelně zabíjeni.

Kreml uvedl: „Takové titulky nedělají nic jiného, ​​než že nesmyslně a bezdůvodně podněcují napětí. Rusko pro nikoho nepředstavuje hrozbu,“ vyjádřil se mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v Paříži na jednání s Parly a Le Drianem promluvil, že je důležité spolupracovat s Francií na deeskalaci ukrajinské situace.

  Paříž obvinila Moskvu z blokování snah o uspořádání ministerského setkání mezi Francií, Německem, Ruskem a Ukrajinou. Cílem tohoto setkání je prosadit mírové dohody dohodnuté v roce 2014. Francie a Německo obvinily Rusko z uvalení nerealistických podmínek, což Moskva popírá.

  Evropa řeší také krizi na běloruské hranici s východem. Evropská unie obvinila blízkého spojence Ruska Bělorusko, že režim Alexandra Lukašenka povzbuzuje tisíce prchajících z válkou zničených oblastí a to za účelem, aby se pokusily překročit hranice Evropy

Očekává se, že Brusel uvalí ohledně této běloruské situace nové sankce již tento týden. V této fázi zatím nic nenasvědčuje tomu, že Rusko operačně podporuje Bělorusko, ačkoli EU veřejně kritizovalo.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zaznamenalo šest letů špionážních letadel NATO ve vzdušném prostoru nad Černým mořem, což je součást toho, co označilo za “zintenzivnění průzkumu ze strany západní armády.” Ruská armáda také uvedla, že sleduje americké námořní lodě v Černém moři, a obvinila Washington ze zkoumání regionu jako potenciálního dějiště války.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se po návratu z Washingtonu zmínil, že Kyjev a jeho západní spojenci zesílili své diplomatické úsilí, aby varovali Rusko před zahájením nového vojenského útoku na Ukrajinu.


 

Zdroje: cnbc.com; bloomberg.com; politico.eu

Nejnovější články