Generální ředitel JPMorgan Dimon shrnuje americkou ekonomiku v jednom odstavci - a zní to špatně

Generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ve čtvrtek shrnul stav americké ekonomiky do jednoho odstavce, který není úplně dobrý.

Generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ve čtvrtek shrnul stav americké ekonomiky do jednoho odstavce, který není úplně dobrý.

Na jedné straně Dimon uvedl, že americká "ekonomika nadále roste a trh práce i výdaje spotřebitelů a jejich schopnost utrácet zůstávají zdravé".

Poté vyjmenoval několik varovných signálů a řekl: "Ale geopolitické napětí, vysoká inflace, klesající spotřebitelská důvěra, nejistota ohledně toho, jak vysoko musí jít sazby, a dosud nevídané kvantitativní zpřísňování a jejich dopady na globální likviditu v kombinaci s válkou na Ukrajině a jejím škodlivým vlivem na globální ceny energií a potravin budou mít někdy v budoucnu velmi pravděpodobně negativní důsledky pro globální ekonomiku."

Dimonovy komentáře, které zazněly v poslední čtvrtletní zprávě banky JPMorgan Chase, přicházejí v době, kdy se investoři a ekonomové snaží zjistit, zda ekonomika směřuje k recesi - a nedávná série ekonomických údajů příliš jasno nepřináší.

Podle komentářů vedení JPMorgan, které zazněly v rámci hovoru k výsledkům, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se americká ekonomika dostávala do recese.

Jak řekl Dimon, zdá se, že trh práce má pevnou půdu pod nohama. Minulý měsíc americká ekonomika vytvořila 372 000 pracovních míst, což překonalo odhad společnosti Dow Jones, který počítal s 250 000 pracovními místy. Průměrná hodinová mzda mezitím minulý měsíc rostla meziročním tempem 5,1 %.

Zdá se, že spotřebitelské výdaje také rostou, i když pomalejším tempem. Výdaje v květnu vzrostly o 0,2 %, což je méně než odhad agentury Reuters, který počítal s růstem o 0,4 %.

Dokonce i v rámci vlastního podnikání JPMorgan se objevily známky spotřebitelské síly. Spotřebitelé stále utrácejí za diskreční oblasti, jako je cestování a stravování. V divizi spotřebitelského a komunitního bankovnictví vzrostly ve druhém čtvrtletí kombinované výdaje na debetní a kreditní karty o 15 %.

Tím však dobré zprávy mohou končit.

Index spotřebitelských cen - široce sledovaný ukazatel inflace - vzrostl minulý měsíc oproti předchozímu roku o 9,1 %. To překonalo prognózu společnosti Dow Jones ve výši 8,8 % a představuje nejrychlejší tempo inflace od roku 1981.

Velkou příčinou tohoto nárůstu je prudký nárůst cen energií. Cena americké ropy West Texas Intermediate vzrostla v roce 2022 o více než 28 %, protože válka mezi Ukrajinou a Ruskem zvyšuje obavy z již tak omezené nabídky na trhu.

Vyšší ceny rovněž zhoršily náladu amerických spotřebitelů. Index spotřebitelské nálady Michiganské univerzity se minulý měsíc dostal na rekordní minimum a klesl na 50 bodů.

Tyto inflační tlaky přiměly Federální rezervní systém k tomu, aby letos zpřísnil měnovou politiku rychleji, než investoři očekávali. Minulý měsíc centrální banka zvýšila sazby o 0,75 procentního bodu a někteří ekonomové na Wall Street očekávají, že později v červenci Fed zvýší sazby až o celý bod.

Inflace má v USA také rozsáhlé politické důsledky.

Podle průzkumu agentury Pew Research Center klesla obliba prezidenta Joea Bidena na 37 % a většina Američanů tvrdí, že jeho politika zhoršila ekonomiku. Pew také zjistil, že pouze 13 % Američanů hodnotí ekonomické podmínky v USA jako "výborné/dobré".

Dimonovy poznámky navazují na jeho komentáře z minulého měsíce, v nichž varoval investory, aby se připravili na ekonomický "hurikán".

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články